Jag: Fan.
Fru: Vad?
Jag: Inget.
Fru: (Med den nyfikna och samtidigt instinktivt anklagande tonen, vilket jag måste berömma henne för att hon efter snart sex års träning kombinerar med perfektion) Vaaad?
Jag: Inget. Jag tappade min mobil, bara.
Fru: (Tittar på marken vid mina fötter) Var då?
Jag: Det är komplicerat.
Fru: (Tittar på mina jeans) Du tappade den inuti ditt byxben, eller hur?
Jag: Jag tänker inte svara på den frågan eftersom svaret kan komma att skada mig själv.
Fru: Du tänker inte svara på den frågan eftersom svaret kommer innebära att du måste erkänna att du behöver nya jeans.
Jag: Det är ju det jag säger.
Fru: Älskling. Jag älskar dig. Men du måste köpa nya jeans.
Jag: Jag har precis gått in de här så att de sitter perfekt!
Fru: Du har haft de där jeansen typ sen vi träffades.
Jag: Det är ju det jag säger!
Fru: (Massera-tinningarna-grejen) Du har så stora hål i FICKORNA på de där jeansen att du tappar din MOBIL genom dem! Du MÅSTE fatta vad det betyder!!!
(Medellång tystnad)
Jag: Att j…
Fru: (Skakar på huvudet) Det betyder att du måste köpa nya jeans. Det betyder inte att du måste köpa en större mobil.
Jag: Jag är för fan inte dum i huvudet! Det var inte det jag tänkte säga!
(Aningen längre än medellång tystnad)
Jag: Okej. Det var lite det jag tänkte säga.
(Aningen kortare än medellång tystnad)
Jag: Eller så kan ja…
Fru: Om du säger att du ska köpa ett sånt där mobilaxelhölster så orkar jag int…
Jag: Det var inte det jag tänkte säga!!!

Varför finns inte möjligheten att reparera fickorna? Verkar enklare och billigare än de andra alternativen..?
Som Birgette sade, det tar ju lixom bara 2-5 sekunder med en häftapparat!
nål o tråd
Fan vad skön hon är, din fru!
Du får be frugan sy ihop dina fickor
)
moahahahah
Anmärkningsvärt att du inte gått upp något på 6 år utan fortfarande drar samma byxstorlek!
laga fickorna, eller, ännu bättre, få din fru att göra det åt dig?
Silvertejp!
Hon känner dig ganska väl
.
What Petra said
Man kan sy. Eller min dotter kan sy. Det kan ske du oxå kan prova. Bara ett tips om du inte vill köpa nya jeans….
/Sy
Midjeväska är ju ett annat sexigt alternativ annars…
Hahahaha, precis som hemma hos oss
Min sambo köpte en S3:a för att den inte skulle ramla genom fickorna, den gjorde det ganska fort. Jag bad honom köpa nya jeans men han sydde istället i nya fickor från ett par nyare jeans som ”inte är lika sköna”.. Ni skulle nog trivas tillsammans
Har just läst ut En man som heter Ove. Har skrattat och gråtit och myst. Sluta aldrig skriva!! Tack för en härlig läsupplevelse! Hoppas du får en riktigt fin dag med mycket cheesecake!
Allting går att laga med silvertejp!
Har en kompis som nyss kom hem från en Atlanten resa, han berättade att på båten hade de en stora tunna med silvertejp ifall att något går riktigt snett ;D
Det är samma sak med kallingar. Absolut skönast innan de löses upp i sista maskintvätten! /Nickar och samtycker…!
Du vet att du kan göra symaskin till en tekniksport va?
http://www.husqvarnaviking.com/se/Designer_Diamond.html
/MVH