Men jag bara säger att det är viktigt för barn i vår sons ålder att få lära sig att uttrycka sig verbalt. Att de får öva sig på att argumentera. Att de verkligen får lära sig att ta konsekvenser och stå till svars och kommunicera på ett bra och moget sätt. Att de får FÖRKLARA saker och ting, liksom. Speciellt för andra barn.
Förstår ni? Exakt. Det är allt jag säger. Att det är viktigt, sånt.
Och imorse hade någon byggt en snögubbe precis utanför staketet till förskolan. Och alla ungarna stod precis innanför och tittade på den. Och så gick jag förbi och vinkade till vår son, och då ropade han ”hej då pappa” så att alla de andra ungarna hörde.
Och sen skulle jag köra ut bilen från parkeringen och då råkade jag backa på snögubben.
Det kommer han få förklara.

Men det betyder ju bara att han lär sej använda uttryck som ”Pappa är en idiot” litet tidigare än dom flesta ungar.
Viktig livsvisdom det med.
Med dig som pappa lär han ju bli en jäkel på att förklara allt knasigt du gör
//Wayu
Ops
Antar att barnen har startat en hata Fredrik klubb nu
Han lär bli en jävel på att snacka sig ur tricky situations
Om du bara hade haft flodbilen. Då kunde snögubben fått plats under bilen..
Av detta lär vi oss att man aldrig ska bygga en snögubbe för nära vägen (för visst var det i alla fall ”nära” vägen, eller…?) och dessutom – att det är jättejättejättefarligt att stå bakom en bil som backar. Det är farligt även för snögubbar!
Jo, jag brukar inte ta bloggen så där bokstavligt, tänker att lite konstnärligafriheter måste den ha och ja så länge den inte ser sig som ett konstfackprojekt så. Men om du verkligen har så lite koll på vad som händer bakom bilen vid ett dagis att du lyckas köra på en snögubbe så blir jag inte imponerad. Men bilen som kan parkera själv har väl backsensor så det är kanske ett övergående problem.
En av alla Martin: Den var gjord av snö och den stod i snö så den var liksom kamouflerad och DEN VAR KANSKE INTE SÅ JÄVLA LÄTT ATT SE DÅ!!!