Man vill bli älskad.
I brist därpå beundrad. I brist därpå fruktad. I brist därpå avskydd och föraktad. Man vill ingiva människorna något slags känsla.
Men jag ska inte ljuga för er. Om inget av det där går så skulle jag väldigt gärna vilja ha en kebabpizza.
”…själen ryser för tomrummet (i magen) och vill kontakt (ha pizza) till vad pris som helst”?
I detta läge finns det två alternativ som jag ser det.
1. Du har varit inne på pizzerian och pratat med dem och kollat menyn. Var inte dörren låst så är det öppet och då får de banne mig göra en pizza till dig.
2. Du hade menyn hemma redan och ringde dem för att beställa. Svarar de i telefonen är det med andra ord öppet och då får de banne mig göra en pizza till dig.
Det finns även ett tredje alternativ, vilket innebär att du gått hem till pizzabagaren med din meny i handen och ringer på klockan 23.18 och kräver att han faktiskt bakar din den där pizzan eftersom han med all sannolikhet har en ugn i sitt kök. Oavsett borde det resulterat i pizza. Jag är inte den som lägger några vidare värderingar i förfarandet än så.
Kebabpizza. Är det gott alltså?
Kebab = gott.
Pizza = gott.
Men jag har provat kombinationen. Kanske dags.
Jag tänkte på dig när jag såg den här bilden: http://24.media.tumblr.com/tumblr_m9yc2s9bxH1qioqu5o1_r1_1280.png
emelie: HAR DU ALDRIG ÄTIT KEBABPIZZA!!!???
WWFBD: Men. Eller. Hur. Servicenivån i det här landet alltså. Allt är på väg åt helvete.
Man får dock INTE mörda pizzabagaren pga dålig service. Ny dag, ny chans till kebebpizza. Det är stort att förlåta.
…nej.
Jag inser att jag är en halv människa tills detta är åtgärdat.
Är det inte Dvärgen?
Min lokala pizzeria stänger kl 21. ALLA DAGAR! Det är ju för fan skandal! Och dessutom har de mage att inte öppna förrän kl 12 på helgen istället för kl 11 som annars, så man inte kan få sin bakisfrukost. Dessutom ligger de vid vägen så man måste åka bil dit och har INTE hemkörning.
Det är helt enkelt en JÄVLA tur att de har så sjukt goda (och stora) pizzor där…
Och om Hjalmar Söderberg inte tänkte så borde han ha tänkt så.
Kebabpizza! Oh! The biggest, the best, better than the rest
Tack förmiddagsinspirationen. Var säkert fyra dagar sen sist en pizza mös i magen
Tänk då hur det känns när man flyttat och ska testa lokala pizzerian. Vi är där 20:45. På dörren står det att de stänger kl 22. När vi kommer in säger de ”vi stänger om 15 minuter. Vi har haft en så lugn kväll”. INTE OKEJ!!
Kebabpizza är ju så gott…