Jag var ute och åt middag igår kväll med bloggkollegan Jonas Cramby. Det var första gången vi träffades AFK, som kidsen säger. Vi drack vin.
Vi drack ganska mycket vin.
Jag dricker inte vin så speciellt ofta.
Jag önskar mig nu mest av allt att alla kommentarer här i bloggen idag hålls i små bokstäver och att min fru slutar säga till alla hon pratar i telefon med att ”Fredrik är lite trött efter sin dejt igår, bara”.
resorb fredrik, resorb (vätskeersättning)
finns i matvaruaffären eller apoteket
Fick du titta i hans nya kokbok? Är ni bokbrödrar nu?
KOM IGEN NU FREDRIK!
Åh det bästa med att vara bakis är att man får äta massa ostbågar och dricka cola utan att ha dåligt samvete
Asså din Ove-bok, Fredrik!
Jag blev rörd, så rörd att jag grät flera gånger. Och jag brukar inte gråta. Aldrig.
”En man som heter Ove” får 5 av 5 bokmärken!
Å Cramby som bara gillar dyra viner… Extra tung huvudvärk.
Okej, jag är ingen ungdom… Vad betyder AFK?
Lumsan, AFK = Away From Keyboard, betyder att träffas på annat sätt än att skriva till varandra över nätet.
Lumsan: Away From Keyboard…
Angående något helt annat, så måste jag bara skriva och tacka dig för att du skrev boken ”En man som heter Ove” Jag har skrattat och tårarna har kommit om vartannat både av glädje och sorg i denna helt underbara bok! Kommer att bli julklapp från mig till många, om de inte hittar den själva innan jul förstås
Skriv gärna fler böcker. Hoppas din baksmälla går över snart
Ove hade aldrig druckit så mycket vin. Måttfullhet är bäst!
Man brukar väl iofs säga IRL. In real life. Fast AFK fungerar väl också..
*viskar tyst* Fick Ove-boken igår. Läste till två på natten. Har börjat om. Kapitel fem är något av det vackraste jag läst, någonsin.
Man brukar faktiskt säga IRL, dvs in real life. AFK är mer att man inte är vid datorn bara. Typ när man spelar eller chattar så måste man laga mat eller gå på toa så skriver man ”brb afk” så vet alla att man inte är vid datorn.
Men ja, det är ju sånt ungdomarna säger.
Jag nöjer mig med att hålla med Cristina, Camilla och Vigdir, så sliper du en massa tjöt och upprepningar!
Men man har börjat använda AFK istället för IRL för man tycker inte att datorlivet är mindre verkligt
och så låter det roligare och nördigare att skriva att man är borta från tangentbordet en stund.
Cramby skulle aldrig bli bakis på det där viset. Just sayin.
Är också sjukt bakis. Och jag kan avslöja för alla Backman-fans att han fick kämpa för att få i sig all OST, av alla grejer.
Oh ! Sånt känns… Resorb är bra skit. Om man alltid har huvudvärk efter vin(speciellt rött) kan man ta såna däringa allergitabletter som är receptfria. Nåt med ämnen å skit i vinet…
Heja Cramby, Heja Fredrik! Goda ostar och goda viner gör att det är värt att vara bakis
När man varit med samma tjej är man bukisar… om man läst samma bok, är man då bokisar?
Bacon är mitt tips!
Jag tänkte att AFK i det här sammanhanget stod för ”Away From Kids” eftersom IRL hade passat bättre i annat fall.
Okej, då är jag med! Tack. IRL har jag ju hört talas om och till och med använt mig av. =)
Du Fredik, jag såg en riktig karlakarl på Stadiums reklamaffisch igår. Jag tyckte jag kände igen honom. Är det din träningsgalne bloggkompis?
Förövrigt visste jag inte heller vad AFK stod för. Googlade och första träffen blev ”AnyoneFeelingKinky”. O.o Nu vet jag bättre.
Irl är gammalmodigt eftersom Internet numera också anses som ”real life” så awk stämmer bättre. Faktiskt.
/26år men svågern på tjugo år har lärt mig.