God vän: …så nä, så då slutade han hur som helst äta quorn.
Jag: Va?
God vän: Ja, eftersom det inte är vegetariskt.
Jag: Jag hänger inte med.
God vän: För att du inte förstod vad jag menade? Eller vadå?
Jag: Lite det. Och lite för att jag inte lyssnade.
God vän: På vilken del?
Jag: Från delen där ni började diskutera vegetarisk mat. Då gick jag till mitt happy place.
God vän: Jag sa att Sebbe slutade äta quorn eftersom det inte är vegetariskt.
Jag: Förlåt?
God vän: Quorn innehåller tydligen äggviteprotein, har det visat sig.
Jag: Från hönan?
God vän: Från ägget.
Jag: Innan eller efter att det har blivit en höna?
God vän: Innan.
Jag: Ägg är väl vegetariskt om det inte är en höna i det? Eller…du vet. Runt det.
God vän: Det beror lite på vem man frågar. Många vegetarianer anser att vegetarisk kost inte ska innehålla några animaliska produkter alls. Det inkluderar äggvita.
Jag: Animaliskt?
God vän: Ja.
Jag: Du menar som kött?
God vän: Kött är animaliskt, ja.
(Viss eftertanke. Men möjligen inte tillräcklig.)
Jag: Så du menar att all den här quorngrejen som min fru lagar mat på och bara ”mäh! Sluta dumma dig! Det är precis som kött!” i själva verket ÄR precis som kött!?
God vän: Alltså, nja…det är ju int…
Jag: HA!!! Så nästa gång hon lagar mat på det så kan jag bara ”HA! Det där är KÖTT!”.
(Ganska lång tystnad)
God vän: Fast…det innebär ju i så fall samtidigt att du inte kan klaga när hon serverar det nästa gång. Eftersom det ju är kö…
Jag: Argumentationen är inte helt vattentät. Jag erkänner det.
Rubriken och taggen! Det är det som gör inlägget.
Ah. ”Tastes like chicken” för att det ÄR chicken. Hur chicken som helst.
Det är lite som när vi såg skylten ”vår vegetariska paj innehåller skinka” på en restaurang.
Jag var på konferens i förra veckan där de ”skojat till det lite” genom att ha vegetarikt alternativ som huvudalternativ vid anmälan och eftersom ingen kollar det utan utgår från att det är tvärt om var det en hel del vegetariskt som serverades. Jag protesterade med ”Jag tycker om att veta att något dött för att jag ska leva”…
PRECIS exakt den reflektionen gjorde jag alldeles nyligen när jag läste innehållsförteckningen på Quornförpackningen. ”Innehåller äggvita från frigående höns”… OBS! Inte äggvita från vilka höns som helt, utan från FRIGÅENDE höns, minsann!
Nej, jag är inte vegetarian själv, men kände för att variera kosten lite. Det GÅR att äta, det smakar ju nästan som kyckling och nu när vi vet, så har du ju rätt, det är ju faktiskt nästan det också! Mera quorn åt folket! =)))
Jag är inte vegetarian alls
Min mat skiter på din mat!
*sant*
Precis som att Meat Loaf inte är en riktig köttfärslimpa….nästan….
Det din vän beskriver är veganism. Så jo, quorn är visst vegetariskt. Din vän har fel.
Jag läste precis klart En man som heter Ove, vilken fantastisk bok!!! Den va superduperbra! Tack!!!
Kristin: fast att begreppet vegetarianism skulle vara helt synonymt med lakto-ovo-vegetabilisk kost, som många fått för sig de senaste åren, stämmer ju faktiskt helt enkelt inte.
Vegetarianism är ett brett begrepp för någon form av (mer eller mindre uteslutande) vegetabilisk födohållning. För inte så länge sedan var det vanligt att ”vegetarianism” (punkt slut) betydde ”inga animaliska produkter i maten” och att man fick säga till om man åt till exempel mjölkprodukter. Om något så innefattar det allt från en kost helt fri från animalier till att man utesluter kött och fågel.
Veganism,eller fanatism..
Fast veganer är väl inte bara mat/kosthållning utan även fokuserade på att inte använda djur till ngt, t.ex. skinnkläder/skor?
Johan: Word.
(Hehe. Vegetarianism har ju nästan blivit helt synonymt med lakto-ovo-vegetabilisk/fisk de senaste åren. Vegetarian? Här, ta en fisk.)
Jag har varit vegetarian – för att jag inte gillar kött – och jag blir alltid så förvånad över att det finns så många vegetarianer som glatt mumsar i sig saker som liknar kött. Jag blir alltid extremt besviken när jag blir bjuden på något köttliknande alternativ hemma hos vänner. Det är ju så ÄCKLIGT. Jag bryr mig inte om ifall det är äggviteämnen eller inte i maten men konsistensen och utseendet får inte påminna om kött då går det inte att äta!
Hmm. jag läste beskrivningen av quorn på wikipedia (2000-talets motsvarighet till att säga ”jag känner faktiskt en som sa att han träffat någon som viste att…”.
”Quorn är varumärket på en ovo-vegetarisk köttersättningsprodukt som i huvudsak består av mykoprotein (svampprotein) och en liten mängd äggvita”
Ordet jag hänger upp mig på är ERSÄTTNING. Alltså något som är istället för, fast inte samma sak. Bara lurendrejeri!.
svampprotein och äggvita kan aldrig bli kött, möjligen svampomelett. Fast svampomelett är godare än quorn.
Har börjat beställa bord ute med orden ”jag är animal, kan ni lösa det” (äter bara sånt som haft mamma) Brukar bli intressanta diskutioner
Mer kött åt folket… eller glass!
/Anders på förvaltningen (http://hogqvist.se)
Du kanske får börja käka Quorn med tanke på den här skrämselpropagandan http://www.aftonbladet.se/nyheter/article15499721.ab
Sjukt rolig konversation. Taggen klockren.
Du är medveten om denna burks existens va?
http://www.roligaprylar.se/Baconnaise.html
Johan: ”senaste åren”. nåja. vet inte vad du kallar 1997 då jag blev vegeterian. Men då blev jag ”semi-vegeterian” (dvs åt fortfarande fisk) och var det i 8 års tid. Så nej, det är inget jag bara fått för mig. Jag blev lärd att veganism är att inte äta något alls från djurriket medan man kan kalla sig vegeterian även om man äter t.ex. ägg. Men nu äter jag ju kött igen sedan 2005 år tillbaka dock så uttrycken kan ha ändrats sedan dess. No big deal.
Sedan 2005*
haha, inte år tillbaka, där blev det ju lite fel. Synd att man inte kan redigera inlägg.
sedan 2005 skulle det ju stå såklart
har inte levt i 2005 år tyvärr. haha. (synd att man inte kan redigera inlägg, skulle läst igenom mer noga först men skyller på att det är lördgasnatt)
sorry för dubletten, ta gärna bort förra.. och detta. godnatt.