Till den ganska stressade blonda kvinna i grön Volkswagen Golf, årsmodell 2004, som låg efter mig på Skälbyvägen mellan Hässelby och Barkarby och vidare mot Kista norr om Stockholm strax innan klockan 12 idag.
Jag förstår att du fann det här med att jag höll hastighetsgränsen på alla 30- och 50-sträckor oerhört provocerande. Du gjorde det ganska klart genom att köra uppskattningsvis 15 centimeter bakom min bil i närmare fyra kilometer, försöka köra om mig vid ett rödljus (innan du i sista sekund upptäckte den där Volvon och insåg att vi inte körde på en enkelriktad väg), för att sedan slutligen argt accelerera in till höger om mig när vi nådde en 70-väg och köra om mig på insidan. I drygt 100 kilometer i timmen. I bussfil.
Jag ska inte ta upp din tid i onödan, jag förstår att den är väldigt värdefull för dig. Så jag vill bara i all hast passa på att berätta för dig att för ett drygt år sedan blev jag pappa till en liten pojke. Han heter Nicholas. Han har stora bruna ögon och sin mammas ögonfransar. Han älskar bröd men är inte så förtjust i smultron. Han gömmer fjärrkontroller och tyglejon i facket under sätet på sin leksaksbil, och fnittrar så han kiknar när jag hittar dem. Det låter sådär som man tänker sig att champagnebubblor hade låtit om de fnittrat.
Jag vet ingen annan i hela världen som någonsin fått hans farfar att gråta offentligt. Eller garva så högt.
Han blir uttråkad när han inte får vara bland mycket människor, och älskar att stå i centrum. Jag antar att han har fått det förstnämnda från sin mamma, och det sistnämnda från mig. Han har hennes försiktigt mejslade kindben, och mina stora fötter. Han har fyra stora tänder i överkäken, och inte en enda i underkäken. När han blir ledsen trillar det tårar stora som pingisbollar nerför de där små kinderna. När han är sjuk vägrar han sova någon annanstans än i vår säng, med sitt huvud på sin mammas nyckelben och sina fötter i mitt ansikte. Han väcker henne genom att pussa henne på munnen, mig genom att ta mitt armbandsur från sängbordet och slå det i ansiktet på mig.
Och när han och hans mamma dansar. Herregud. De kan lysa upp ett släckt rum när de gör det.
Hans morfar är hans bästa vän. I förra veckan blev han så glad när han kom hem till oss att han kröp rakt in i en vägg. Och han har precis lärt sig gå, han är väldigt stolt över sig själv för det. I augusti börjar han på förskolan. När han ser en hund pekar han överlyckligt och vrålar ”TITTA!!!”.
Och när han skrattar. Herregud. Det är som om något rusar runt barfota på insidan av mitt bröst när han gör det.
Han satt och sov i sin bilstol på passagerarsidan när du körde om oss idag, med det där tyglejonet i famnen. Om jag inte hade bromsat när du gick över i bussfilen och sedan skar tillbaka in i min fil så är det genom hans dörr fronten på din bil hade kraschat. Jag vet inget om dig. Jag vet inte om du sett de där videoklippen på nätet om vad en bil i 100 kilometer i timmen kan göra med en människokropp av kött och blod. Och jag vet inte om du någonsin haft en ettåring sovandes på din mage, lyssnat på hans andetag, och insett hur ofattbart ömtålig den där lilla kroppen är. Jag vet inte om du älskat någonting så mycket någon gång i ditt liv att det känns som om du ska få en hjärtattack.
Men förlåt, jag kommer ifrån ämnet här.
Så hur som helst: Jag ville bara säga att jag hoppas att det där som du hade så bråttom till var väldigt viktigt.
Och att du hann dit i tid.
Fredrik, du är fantastisk.
Jag instämmer med föregående talare.
Blev just överkörd av ord och kanske en miljard ggr mer lockad att skaffa barn istället för att skaffa körkort. Helvete som du skriver.
Men nu – Don’t get Mad – get even!
Vi vill ha reg-numret!
Det kan väl inte PUL ha ngt emot?
En fartdåres synd..
Måste erkänna att jag har kört som en idiot de senaste åren på motorväg ej trafikerade platser men inte rättfärdigar det jag gör kan finnas något barn bakom varje buske, ska bli pappa i augusti och kör som en ängel idag, åkte med en kompis för några år sedan som smällde in i en vägg 5meter därifrån gick en mamma med en barnvagn tyvärr lärde jag mig inget då och fortsatte köra som en idiot förräns idag då man själv får uppleva känslan med att bli pappa..
Strålande skrivet! Jag har upplevt den förkrossande smärtan av att förlora ett barn. Jag känner enorm frustration när människor inte förstår att uppskatta och respektera livet, både sitt eget och andras men framförallt barnens.
Det är ofta folk skriver så men jag har det sällan själv, men nu har jag det fan, tårar i ögonvrån! Och ”Han väcker henne genom att pussa henne på munnen, mig genom att ta mitt armbandsur från sängbordet och slå det i ansiktet på mig.” fick mig att skratta. Helt fantastiskt bra skrivet.
Hoppas du hann sno regnumret så du kan skicka det här till aset.
Jag måste säga att jag läser din blogg för huvudsakligen humorelementet, men denna post visar ett enormt djup hos dig som skribent och en klar kärlek för ditt barn.
Apropå hon som körde om dig, i de lägena ska du faktiskt ringa polisen och berätta. Det är inte säkert att det leder någonstans men om det bara 1 av 100 ggr leder till att polisen ger personen en avhyvling har vägen blivit säkrare för oss alla.
Underbart!!
Så fantastiskt bra skrivet.
Hej Fredrik!
Jag har nyligen börjat följa din blogg och ofta brukar jag skratta så jag gråter när jag läser. Idag fick jag en helt annan känsla. Som förälder till två fina söner kan jag inte annat än att hålla med i vartenda ett av dina ord. De var vackra och sanna.
Tack.
Du är helt enkelt bäst Fredrik!
Mycket bra skrivet.
Ni vet ibland på bussen när man måste låtsasgäspa för att folk skall förstå att det såklart är pga gäspen som man gnuggar/torkar ögonen?
Men Gud så underbart skrivet. Tack!
Vackert
Fantastiskt bra.
Brukar aldrig läsa bloggar,men jag ska nog fortsätta läsa din ibland…tycker att det var så fint skrivet,å jag hoppas verkligen att hon som satt i bilen läser detta.. Hoppas du å din familj får en superbra sommar!!
Jag har alltid skrattat när jag läst dina inlägg. Vare sig det är om din fru, ditt barn, din vän N etc etc. men idag kom det tårar, då du beskrev vad jag känner när jag är med mina brorsöner i trafiken.
Tack för att du finns och förgyller min dag på alla sätt och vis!
fantastiskt bra skrivet! Skulle läsa den högt för min man men det gick inte för jag grinade så…
Heja dig!
Jag har skrattat så tårarna sprutat åt dina inlägg… idag kom det tårar utan gapskratt. Det var tårar med tillhörande varm känsla i bröstet…
Wow. En del har verkligen ordets gåva. Tack för att du använder dig av din!
Fantastiskt! Ditt sätt att fånga och återge händelser i ord, är inget annat än att avundas.
Du skriver grymt bra, och fångar ganska precist vad jag känner för mina egna knodds.
Vilken underbar text!!! Jag kikar in här helt anonymt så gott som dagligen numera sedan jag snubblade över historien om N och lappen till barnvagnstanten..
Idag blev jag riktigt tagen!
Särskilt med tanke på att ett sådant körkortsmissfoster körde bakom mig hela vägen till jobbet imorse när alla andra och jag sömnigt följde alla hastighetsgränser (brukar dessutom stå sjuhelvetes massa poliskontroller där).
Vid de där tillfällena, då önskar jag ofta (alltid) att jag var en liten civilpolis och att min bil i hemlighet var en skitsnabb racerbil och inte en polo. Då skulle jag i samma ögonblick som idioten körde förbi, kasta upp ett blåljus på taket och trampa gasen i botten. Och klippa körkortet för Den Omdömeslöse. Och skratta rått åt det. Högt. Och länge.
Åh, vad vackert. Helt underbart skrivet, jag kan verkligen se händelserna du beskriver och känna lyckan över din son.
Efter första stycket trodde jag att jag skulle skratta gott åt texten.
Efter sista styckena sitter jag här rörd till tårar. Skitlarvigt, men vafan gör man, grymt bra Fredrik.
Tårarna rinner. Måste krama mina tre hjärtans kära nu. Bara så bra skrivet. Så bra.
Underbart! Detta skulle varit gårdagens krönika så många fler hade fått njuta av ditt mästerskap i ordbruk!
Jag kommer härmed aldrig mer köra för fort och aldrig mer köra om. Det är inte värt det.
Man brukar inte kunna läsa din blogg utan att skratta. Idag gick det otroligt lätt att hålla mun…
Håller med någon ovanstående, vill bara skaffa barn nu, och aldrig någonsin sätta mig i en bil med dom.
Samtidigt som man skulle vilja ha inbyggd radar på vilka människor som kör som den här kvinnan, och kunna punktera deras däck innan dom kan köra iväg.
Fantastiskt bra skrivit av dig. Jag hoppas att denna ”någon” någon gång får tillfälle att läsa detta. Du har skrivandets gåva så väl som att du verkar vara en helt underbar pappa och person
toppen skrivet, tyvärr tror jag nog inte berörd person har celler tillräckligt för att kunna förstå vad hon gjorde fel!!! hoppas folks inställning till tid avmattas i framtiden!! fortsätt va den underbara person du verkar va! Marina
Förbaskat bra skrivet, you’ve got yourself a new fan
Tänk om man kunde köra ner det här brevet i halsen på alla som bara tänker på sig själva i trafiken – i storstad eller på landsbyggd.
Jag har så många gånger tänkt likadant när ”stadsborna” kommer upp till norrland på semester.
”Hallååå… det är MINA BARN DU DÖDAR!!!”
Då skiter jag fullständigt i deras liv (de som kör) men jag bryr mig om alla andra som blir drabbade – till och med deras anhöriga!!
Jag önskar till och med ibland att de ska köra åt fanders och att jag och får fråga om det var värt det!
Jag vill bara skrika:
”Jösses vad mycket tid du sparat nu!
Där kan du ligga och ruttna idiot!”
Du skriver bra
) fast det ser jag ju att du redan fått höra!
Mycket bra skrivet, Fredrik!
Ditt inlägg tar andan ur mig och tårarna hopar sig. Kärleken till ett barn övervinner allt och man vill skydda dem från allt ont i världen!
Helt underbart! Kärlek
Även jag, som någon ovan skrivit, förväntade mig en dräpande rolig historia. Det är nog så att överraskningsmomentet i det skrivna bidrar mycket till styrkan och allvaret. Desto starkare blev budskapet.
Fantastiskt bra!
Vi är som människor egoister och glömmer så lätt bort att det finns andra runt omkring oss.
Vad gör vi åt det?
Det här var nog det bästa du skrivit! Jag fortsätter tillhöra dina fans nu och delar vidare dina inlägg så fler får läsa dina ord!
Vilken tur att det hände nåt allvarligt! Helt sjukt vad vissa människor beter sig!
Hej Fredrik med familj
bra skrivet helt underbart att läsa, men synd att man måste läsa om fartdårar , jag mena att det överhuvudtahet finns sådana.
Bland det bästa jag har läst. Ser tyvärr för mycket av idiotkörning i mitt yrke.
Oj snacka om att du är gjord för att skriva, det är skönt när folk gör det som dom är allra bäst på och det dom brinner för. Det är så enormt bra skrivet och ingen tror jag som läser det här kommer att vara opåverkad av dina ord. Det rör mig något helt enormt. Barn är det mest oskyldiga och vackraste som finns. Keep on going!
Kanon bra skrivet!
Jag retade tydligen upp en annan som hade bråttom i dag.
Jag hade påbörjat en omkörning på motorvägen. Helt plötsligt ser jag i backspegeln hur en bil ligger och pressar bakom mig och min familj. Jag tryckte till lite lätt på bromspellen så att de fina röda lamporna på bilen började lysa upp på hans vindruta för att markera att jag tyckte att han låg lite väl nära. Tydligen fick det även den bilisten att se rött. När jag hade avslutat min omkörning och lagt mig i höger körfält igen så ser jag bilisten vid min sida stirrandes på mig. Sen får han för sig att bara kasta sig in mitt framför våran bil. Moget?
Fantastiskt bra skrivet, Fredrik. Du är fantastisk.
Sjukt bra skrivet!!
Och du är HELT säker på att hon inte hade bråttom PÅ GRUND AV ett barn?
Idiot.
Fy fan för såna människor, dom skulle inte ens få vara ute på vägarna. Alla borde få göra en hjärnkoll innan man tar körkort för att se om man är lämplig, fast hon hade nog inget körkort heller som hon körde…delar denna på FB….
Senaste Maria här: Jag får inte kalla dig för okvädningsord för då kanske jag får skäll, men vi kan ju säga som såhär att jag har en HEL DEL sådana på lager riktade enkom mot dig, okej? Gå nu och läs någon annans blogg.
Maria, wtf is your problem? Även om hon skulle ha bråttom på grund av ett barn är det väl för fan inte skäl nog att riskera ett annat barns liv?
Åh herregud. Där rörde du oss alla till tårar. Vettiga ord! Och visst känner man ilskan inombords när man tänker på alla där ute som utsätter andras liv i fara!
Kanonbra skrivet Fredrik! Till Maria”Och du är HELT säker på att hon inte hade bråttom PÅ GRUND AV ett barn?
Idiot.
Maria, 07 juli 2011 20.08 ” Då borde hon ha satt på varningsblinkers och tutat. Och ”Idiot”..så fullständigt onödigt och omoget att kalla nån det utan anledning..skäms och Fy!! Janne C.
Det var det mest gripande och bästa jag läst på länge, länge, länge…
Jag tackar era skyddsänglar och att du med all tydlighet är en bra bilförare, för att ni lever idag. ♥
Skäms aldrig.
Oj då, Maria. Är du ägare till en grön Volkswagen Golf, årsmodell 2004 kanske?
Kallar Fredrik för idiot för att han håller hastigheten. Undrar vem som är vad.
*ger dig stående ovationer med tårar i ögonen*
jeg er selv mamma til tre små gullunger, det du skriver er kanskje den beste propaganda mot svinekjøring som vi kaller det i Norge. Deler dette med mine venner på FB. Du er et meget godt forbilde for din sønn, for de som skal ta førerkort og ikke minst for alle de som allerede har det
hahaha huvet på spiken Thomas…du skrev vad jag tänkte…Good one.
Härligt att du reagerar. Det är alldeles för många som bara svär och inget vidare händer. Det är dags att normala människor reagerar på dessa som stjäl trafiksäkerhet från oss andra. Om hennes namn stått skrivet på bilen,kanska hon kört annorlunda.
Folk är alldeles för anonyma i trafiken.
Gåshud och sorg kände jag när jag läste detta! Det du skriver är så sant!
Denna blogg har bjudit på många skratt under den tid jag följt den, men detta var ta mig tusan första gången ögonen tårades litegrann. På ett såntdäringa ”So you think you can dance”-sätt du vet? Så fint, och som pappa till en 14-månaders flicka känner jag igen varenda känsla du så vackert sätter ord på. Hon har för övrigt precis somnat på mitt bröst, den för tillfället febriga, hostiga och snoriga lilla varelsen. Hon får nog ligga kvar här ett tag till, medan jag läser igen och låter ögonen tåras lite till.
Underbart och så extremt kärleksfullt, varmt, men syrligt vredgat (på ett otroligt intelligent sätt) samtidigt.
Bravo till både inlägget och att du förstår att uppskatta livet mer än stolpskottet i den andra bilen.
Oj vad en text kan kännas!
Tack Fredrik för detta härliga inlägg!
Jag tog mig friheten att puffa för det bland mina vänner på Facebook och det är sedan flera av mina vänner som delat vidare…
Ta väl hand om dig, Nicholas och hans mor
Ha de bäst
Leif
Backman Backman Backman, jag skall bli pappa nu i dagarna och du har precis förklarat för mig att jag kommer köra betydligt bättre fram till dess och självklart efteråt. Att du kunde prata visste jag men att du kunde skriva visste jag ej. Fantastiskt bra om jag får säga det.
Må väl/
Gammal Filborna elev
Jag har nog aldrig kommenterat din blogg innan, men läser här varje dag – du fick mig att skratta högt, mitt hjärta att blöda för min egen 11-månaders och mina ögon att tåras med denna text den var himla fin och jag hoppas den får någon att tänka lite extra.
you are a fantastic writer and a terrific Dad! I got goosebumps reading your heartfelt letter.
Tack!
Kan bara instämma i det som redan har skrivits här. Lysande!
Helt fantastiskt skrivet! Du har ordets gåva och en otrolig förmåga att beröra.
@Alla: Jag raderade en del kommentarer här i slutet, av skäl som de flesta av er som läste dem nog säkert förstår (bland annat att de flesta av dem, av en ren slump givetvis, händelsevis kom från olika alias men från samma IP-nummer).
Jag raderade även de kommentarer som svarade på dem. Även om ni som svarade förstås hade helt rätt så är det inte riktigt den där bråkiga stämningen kommentarsfältet i den här bloggen eftersträvar. Det finns gott om trådar på Flashback, Familjeliv och i Aftonbladets kommentarsfält för den som söker det.
W O R D
Som någon skrev ovan, är det brått på allvar så slår man på varningsblinkers. I övrigt ska man köra vettigt, inte busigt.
Jag vill inte försvara denna fruktansvärt stressade (?) kvinna på något vis, men tanken slog mig faktiskt att hon kanske hade så bråttom för att hennes eget barn var i livsfara.. Men hon kunde ju iofs lika väl inte kommit fram alls så som hon kör.
Hur som helst – chansen att det skulle vara den bakomliggande anledningen till hennes galenskap är ju relativt minimal.
Gripande skrivet Fredrik. Jag har inte ens barn, men denna text får mig att vilja skaffa det omedelbart!
Vet du, det kanske händer dig hela tiden – men jag misstänker inte; länkar till din artikel börjar dyka upp på fler och flera av vänners sidor på Facebook (liksom min egen). Jag är själv hands down såld på din text som är så fantastiskt kärleksfull och innerlig att den går förbi precis alla försvar… Jag misstänker att du just skapat ett inlägg som kommer synas igen och igen på nätet de närmaste veckorna. Och det är det väl värt!
Varför är det så många kommentarer som plockas bort? Även om de inte är positiva så har alla rätt till sin åsikt, eller? Visst jag tycker inte Ms inlägg var vettig men ändå.
Susanne: Därför att jag och sajtens ansvariga väljer vilka kommentarer som ska plockas bort. Du har helt rätt i att alla har rätt till sin åsikt. Jag har däremot ingen skyldighet att agera anslagstavla för den.
Har man en åsikt och känner att jag är elak som inte tillåter den uttryckas här är det dock väldigt enkelt att starta en egen blogg, och uttrycka den där.
Bra grej, det här internet.
Det dära internetet, heter det. Faktiskt.
Sant men du plockar även bort positiva inlägg så därför undrade jag.
Appropå en tidigare kommentar: Min körskolelärare berättade att hennes farsa kört precis en sån grej en gång
Mitt i vintern, packad polerad snö över hela vägbanan och så kommer det nån och lägger sig i arslet på honom och pressar och gör sen en idiotomkörning i en kurva. Och bara några kilometer längre fram har just den bilen glidit ner i ett dike, hoho! Så han stannade brevid och rullade ner rutan och skrek till killen som surt stod och inspekterade skadorna ”Jaså det var hit du hade så jävla bråttom!”
Susanne: Jag plockade bort de inlägg som svarade på de inlägg jag raderade (jag förklarade det i kommentaren en bit här ovanför). Eftersom det dels blir märkligt att ha dem kvar när ingen kan se vad de svarade på, och dels blir en aggressiv och dålig stämning i kommentarsfältet som helhet när folk sitter och hetsar varandra.
Det finns en hyggligt stor grupp trogna läsare som kommenterar mycket här, har bloggfika och andra trevligheter. De har ansträngt sig hårt för att hålla tonen och stämningen sinsemellan respektfull och vänlig. Därför tas kommentarer som går över gränsen bort.
Alla har rätt att uttrycka sig om de känner för det. Och jag har rätt att ta bort kommentarer i min blogg om jag känner för det. Demokrati funkar åt båda håll.
Hoppas det var svar på din fråga.
Tänk vad folk har bråttom att dö! Själv har jag en massa mäniskor kvar att irritera. Jag, som ändå är en rätt stressad, geiserblodtrycksperson, tycker ändå att det är VÄL ofta folk får skit för att dom kör, går eller i övrigt uppför sig enligt gängse regler.
Fredrik:Du är en vacker och tänkande mäniska ( och MYCKET mer tålmodig och förstående än jag).
Jag skäms fortfarande över att jag en gång armbågade en tjej i ansiktet för att hinna med sista spårvagnen. Det hade varit värt 2 mils hälsosam gång för att slippa att göra henne illa.
Jag är så rörd, så vackert, omtänksamt och fint skrivet. Jag tänker fortsätta titta in på din blogg. Tack.
Ove: True that.
Visst har du rätt och jag kommer fortsätta läsa din blogg för jag tycker den är underbar. Tack för svar!
Susanne: Tack själv.
Per, jag känner precis likadant som du!
Du är helt otroligt duktig på att formulera ord så det blir som en saga, skriftens kraft är enorm !
Hoppas att den där kvinnan som gjorde sån sjuklig körning ser detta å tänker till, samt alla andra som kan nån gång gjort samma sak…
Jag är själv mor, så jag förstår varenda bokstav du skriver om din son.
Keep up the great work !
Mvh
JoseFin
Jag kunde känna den känslan du beskrev så väl.
Jag kan inte hjälpa att tro att du antecknade reg.numret… Men det är ju bara vad jag tror. Och vem är väl jag?
Så vackert, så viktigt, så välformulerat. Tack!
Helt underbart skrivet!
Fick ta del av detta inläggg via facebook och jag klickade in av nyfikenhet. Jag är yrkesförare sen många år (buss) och jag önskade att ALLA läste detta som någon gång sätter sig bakom ratten och sedan drabbades av insikten om sin egen delaktighet samt ofullkomlighet. Så många gånger man ser fullständiga vansinneskörningar av folk som man bara kan fantisera om varför de har ett sånt här beteende. Det är sorgligt, oförsvarligt och tyvärr alldeles för vanligt. Men fantastiskt bra skrivet!
Fartdårar finns det tyvärr alldeles för många i trafiken. Och oavsett om kvinnan hade bråttom pga av ett barn så tänkte hon nog inte på att hon både riskerade både sitt eget liv och andras. Tur det gick bra.
Hittade hit genom länk från FB och jag kommer definitivt titta in igen…
Underbart skrivet
Hennes tillfredställelse måste ha varit att få köra 15 cm från din baklucka.
Fram med regnumret nu
Ibland så vill man bara att Bambuser startade lite snabbare så att det fanns lite bildbevis också.
Men idioter och fyllon i trafiken kommer vi alltid ha, gäller bara att hålla sig lugn och som du förutse det oförutsedda så det blir hanterbart.
/också pappa sen 1 år
Du tar världen med storm med dina ord! Du, för mig, okände hjälte av sunda förnuftet.. Kärlek till dig och din familj <3
Hej!
Det är första gången jag läst något du skrivit, för har förstått av föregående inlägg att du skriver då och då. Blev helt tagen av din målande beskrivning av din son och hans mor. Snacka om att kunna bildsätta en kärlek. JÄTTEFINT!
Har följt din blogg ett tag nu men trr aldrig jag kommenterat. Men denna text rörde mig! Har inga barn själv än, men en högt älskad brorson. Du skriver oerhört fångande och många gånger har jag skrattat högt åt dina inlägg. Men allvaret i denna text med så många känslor beskrivna på ett så underbart sätt, det visar verkligen din talang att vara skribent.
Hatten av för dig! (och man kan hoppas att hon i bilen läser din blogg och tänker sig för nästa gång)
Som pappa till tre barn önskar jag att jag kunde uttrycka mig som du. Du sätter ord på alla föräldrars känslor med en fantastisk känsla för språket.
Det är äkta.
Det är kvalitet.
Nu förstår vi vad Neda ser hos dig.
Puss och tack.
Jag älskar din blogg. För humorn, råheten och träffsäkerheten. Men det här inlägget träffade rätt in i hjärteroten. Du skriver så jäkla bra. Fortsätt med det.
Magiskt. Tack.
Grymt skrivet! Går rätt in i hjärtat på en! Hoppas alla ”fartdårar” tänker på denna text nästa gång ni ”pressar” bilen framför er…
Det bästa jag läst på länge och mycket eftertänksammt, tack Fredrick för att du fick mig att tänka efter, både på det ena och andra
Delat på FB! Nästan omgående delades den vidare av mina vänner.
Fantastiskt bra skrivet, jag får den känslan varje dag jag kör till och från jobbet. Det är inte värt att skynda sig i trafiken när någon väntar på dig hemma. Kom hem hel. Håll avstånden! Var rädd om ditt eget och andras liv! Dina barn behöver sin mamma/pappa.
Dig gillar jag verkligen..Mycket bra skrivet.Hoppas bara att dåren som fått sitt körkort i ett corn-flakes paket läser detta och fattar..Man kan aldrig ha så bråttom till något eller någon att man inte vill komma fram levande,eller hur..Skulle man nu behöva det finns det utryckningsfordon för det ändamålet och de tränar på att köra snabbt….
Inte så ofta man får tårar i ögonen när man läser din blogg, Fredrik (om inte av skratt!). Jesus vad fint och hemskt på samma gång. Har en lite pöjk i magen så jag blev kanske lite extra blödig..
Håller med alla andra, fram med reg-nummret nu
Fy farao vad bra skrivet, förstår precis allt du skriver om att vara förälder och att ha bilar i baken på vägarna!! Vilken tur att det inte hände något, hoppas tjejen i den gröna bilen läser och får sig en tankeställare!!
Det finns få saker som rört mig till tårar. Slutscenen i Seven Pounds, när min 9-åriga brorsdotter säger till sin pappa efter hemkomst från Afghanistan; ”jag har längtat efter dig vare dag och jag älskar dig” och sist min farfars begravning.
Nu tårade jag upp för du satte ord på så många känslor. Så många saker jag och säkert många andra tänkt.
Tack för det. Verkligen, tack.
Jag gråter, då detta hände mig igår oxå. En bil upptäcker att han kört fel vid vägbygget efter tomtebodarondellen och väljer att göra en u-sväng på 70 väg utan att kolla bacspeglarna. Jag ligger strax bakom och aningens till vänster med min 3 veckors dotter i baksätet. Nu hade jag snarare mosat honom med min front i förarsidan, men hade min dotter förlorat sin mamma, eller hade hennes späda kropp klarat kollisionen?
Jag var så chockad att det dröjde till att jag stod fast i kön på centralbron att jag kom på att kontrollera att hon levde och jag grät hela vägen hem.
Jag förstår stress och tidspress, men inte cynismen i att riskera andras liv i trafiken!
Visst skriver du i vanliga fall klockrent skarpt och roligt men ibland, ibland får du till texter som den här och det är därför jag kommer tillbaka igen och igen! Tack!
Det var nog det vackraste jag har läst på svenska, tårarna gjorde det svårt att läsa slutet. Min son har visserligen hunnit bli elva år men jag känner igen mycket av det Du skriver i honom.
Underbart skrivet, önskar jag hade den gåvan, tack.
/Stewe
Satan vad du satte ord på vad man känner för sitt barn och hur försiktig man är i trafiken och alla andra ställen i världen där sitt barn kan fara illa, och hur jävla idiotiskt det är att stressa i trafiken eller överhuvudtaget! Grymt, respekt, kärlek!
Fan va bra skrivet! det går rätt in i hjärtat
Precis sådär viktiga är ens fina barn, precis så viktiga att världen runtomkring beter sig helt ofattbart, varje dag. Bra skrivet Fredrik, fantastiskt!
Så otroligt bra skrivet, och så tankeväckande!
Jag ska börja läsa din blogg från och med nu, du har bra hand med orden!
grymt bra skrivet!
Vackert Som En Dag!
Kör nu lugnt imorgon!
Mycket tänkvärda ord!!! Jättefin skrivet!!! Tack!=)))Ljus och Kärlek!!
Så sanna ord sååå. <3
Jag hoppas dina ord sprids överallt – och förhoppningsvis finns det några som till slut inser att ”världen” är större än utrymmet framför ratten =( All kärlek till dig! <3
Fredrik, jag antar att du tog reg-numret.
Skriv ut hela texten på finaste linnepapper, lägg det i ett snyggt kuvert och posta som gammalt, hederligt brev. Förhoppningsvis ger det henne en tankeställare.
Och ja, texten var enastående.
- själv pappa till en 1,5-års liten kille
Okomplicerad, översvallande & ren kärlek!! Tack för att du fyllde mitt hjärta med lite av din kärlek! Hoppas fartkärringen läser detta! Fast det gör kanske ingen större nytta tyvärr, hon verkar inte ha mycke känsla. Synd om henne egentligen… Tack för en underbar blogg. Du är mästerlig med ord!
Jag förstår dina känslor och blir upprörd över denna människa…barnen o livet e det bästa o käraste vi har…har själv varit utför en mkt svår trafikolycka.så jag ryser när du skriver detta,det går rakt in i hjärtat.Bra skrivet..någon får sej kanske en tankeställare.
Helt fantastiskt vad dina ord berörde mej, och din lille son kan jag förstå att du älskar .. nästan så jag gör det med via dina ord!
Ja du.. Jag vet igentligen inte vad jag ska skriva annat än det att du är fantastisk! Jobbar just nu febrilt med att sprida länken till detta inlägg. Önskar det kunde tryckas upp på stora affischer och spridas som en löpeld överallt.Vilken jäkla väckarklocka!! Inlägg som detta kan rädda liv.. Du gör skillnad! Och jag hoppas att hon som körde den andra bilen ngn gång får läsa detta. Det hoppas jag av hela mitt hjärta! //M
Amazing….. knoe the feeling..
(…) fnittrar så han kiknar när jag hittar dem. Det låter sådär som man tänker sig att champagnebubblor hade låtit om de fnittrat.”
Då började jag gråta.
Har en väninna som förlorade ett barn när h*n var knappt två år gammal. Livet blir aldrig det samma efteråt så jag är glad att allt gick bra. Och det konstiga med människor som kör som fartdårar/springer till tunnelbana etc när det kommer en till två minuter senare, det är att i slutänden brukar man komma fram i samma tid ändå.
Åh så bra skrivet! Klockrent och jag hoppas många får sig en tankeställare! Min sin och man är på annan ort ett par dagar och det är hemskt att tänka på ifall något skulle hända dem på vägen! Jag skulle gå under!
Tänk på texten ovan när ni kör bil, är det verkligen värt att tjäna några sekunder?
Bäste Fredrik! Jag hade en gång en morfar som visste bäst. Han lade sig med bilen i ytterfilen på tranebergsbron i strax under 50 för att ”det är 50 här och då får man inte köra snabbare”. Efter några år hade jag förmånen att få köra ambulans i stockholm innerstad. Jag lärde mig att svära åt alla ”sleeping policeman” då dessa skadade alla ryggskador oavsett hur sakta vi än körde. Jag lärde mig också att det fanns ett antal tillfällen då privatbilister, som antingen blev nekade ambulans eller att ambulansen tog för lång tid att komma, körde med andan i halsen till sjukhuset med sina skadade anhöriga.
Jag försvarar verkligen inte Golf-kvinnans till synes dåraktiga körning men jag fick själv en större förståelse för avarter i trafiken. Som en annan bloggare (Raffe Bergwall) skriver: Kramas i trafiken. Jag hoppas att Golfkvinnan fick sig en tankeställare efteråt, jag högaktar din välskrivna blogg Fredrik och hoppas att vi alla kan efter detta reflektera mer och använda alla våra kärleksfulla och kloka celler vi har fått oss tilldelade.
Jag hoppas också att hon hann till sitt viktiga möte, vad det än må vara.
Jag grät när jag läste det du skrivit. 1997 krockade min bror och jag. En idiot på väg till ett möte körde in i våran bil i ca 80 kmi timmen våran bil står still. Jag fick en whiplash och lever nu med ständig värk.Och är sjukpensionär.Livet kan ändras snabbt för att någon INTE tänker sig för. Jag är glad att ni klarade er.
Tack!
Tack för att du sätter ord på det jag har upplevt så många gånger!
Jag hoppas verkligen att detta ”budskap” når fram, inte bara till denna människa utan till fler där ute!
Så återigen, tack!
/Mimmi
Fick denna länk av min kusins mamma.
Vilken fint inlägg det här var. Oerhört ärligt och rart.
Kan inte riktigt finna ord men blev rörd och tagen av en så fin text.
Hoppas att folk kan förstå att de inte alltid ör ensamma på vägen
Riktigt bra skrivet… och tänkvärt…
Vi får hoppas att dennna stressade kvinna någon dag snart får känna så mycket kärlek som du gör att hon stannar upp och tänker till!
Tack!
Vilket naket och avskalat inlägg. Man får verkligen prespektiv.
Skönt att du med din sinnesnärvaro kunde se till att det gick bra!
All kärlek till dig och din familj.
Må bäst!
/Linda
Som sagt hoppas innerligt att det var ngt viktigt hon skulle till. Förmodligen inte men hoppas! Fint berättat, ryser när jag tänker på vad som skulle kunna hänt. Man är så rädd om de små… och sig själv för hur skulle det vara för de små att förlora en förälder?
Vill inte vara hjärtlös.. men skillnaden mellan att bli påkörd i 70 och 100 km/h är nog inte enorm. Jag försvarar dock inte den som körde för fort.
Man aldrig köra farligt, det vill säga ta dumma omkörningar eller ligga i häcken på medtrafikanter, vilket är betydligt farligare än att ligga 30 km/h över.
Men hur som helst, välskrivet. Pragmatikern i mig, säger mig att du hade bidragit till ditt barns säkerhet genom att ligga lite över hastighetsbegränsningen, för att undvika irritation från medtrafikanter. Personen ifråga kanske var stressad och hade bråttom någonstans, haft en dålig dag och hade inte förmågan att se eventuella konsekvenser av sitt handlande. Men självklart, egentligen ska du inte behöva anpassa dig för att andra beter sig farligt. Tyvärr lever vi i en värld där folk inte beter sig korrekt i alla situationer.
Ville bara skriva det jag skrev ovan, vet att få håller med. Bromssträckor blir självfallet längre, reaktionshastigheten krymper, ett liv går aldrig att få igen. Alla vet det. Trots detta tror jag att majoriteten som kommenterar här över krönikan kör för fort väldigt ofta.
Kanske har de fått sig en tankeställare.. men känner jag folk rätt kommer de agera likadant som innan inom en vecka.
Fantastiskt skrivet!
Ojojoj, det går rysningar längs hela kroppen på mig! Fy fan vad bra skrivet!
Jag föll för dina ord:
”Och när han skrattar. Herregud. Det är som om något rusar runt barfota på insidan av mitt bröst när han gör det.”
Det stämmer så bra.
Läste ditt inlägg med intresse och förstår såväl din rätmätiga ilska. Tyvärr kan man också råka ut för självutnämnda trafikpoliser (jag menar absolut inte dig) som försöker täppa till luckor på motorvägen när man har ett väldigt sjukt barn i bilen och måste till sjukhus. Om någon hänger på tutan och vill om så kan det ibland finnas en bra anledning. Den panik man då känner går inte att beskriva. Det barnet klarade sig och är nu vuxen.
WOW! Så himla fantastiskt skrivet!
Du är en fantastisk pappa! Keep it up!
Hej. Blev som många andra här otroligt berörd av det du skrev.
Det hände något liknande mig i måndags morse. Förmodligen hade någon mycket bråttom denna morgonen. Framför oss körde en lastbil. Jag sitter i passagerarsätet med min katt i knäet och helt plötsligt ser jag en kombibil drämma sig mellan oss och lastbilen. Det var såpass lite mellanrum att vi alla tre som satt i bilen fick oss en smärre chock.
Jag hoppas också det var något viktigt och att Någon hann i tid.
Jag ska dela med mig av denna artikel. Finns alltid Någon som kanske tänker till lite extra då.
Värmen i hjärtat vällde upp i ögonen här också! Fantastiskt tänkvärt och härligt skrivet!
Tack för de här orden. Känns lite som en knytnäve i magen. Över sitt eget idiotiska sätt att köra ibland. Det verkar som om gatan eller vägen är ett slags revir där ingen annan än jag själv får bestämma reglerna. Dags att ändra på det nu. När jag blir revirtänkare i trafiken och även vid andra tillfällen ska jag komma ihåg det du skrivit. En sådan lycka för din familj med en sådan far.
Underbart skrivet!
Har inga barn men känner likadant när jag har min hund i bilen och stöter på galningar. (Oj, vad mycket skit jag kommer få över att jämföra barn med hund, men det får jag ta.)
Stanna, smsa bilens reg.nr till 72503 för att få ägarens namn. Eniroa fram ett nummer – men ring inte
Är ägaren densamma som föraren – dvs en idiot – kommer denne garanterat att svara i telefonen trots att han/hon sitter bakom ratten, i x antal km över hastighetsbegränsningen. Det vill vi inte utsätta omgivningen för.
Men någon dag senare kan ju han/hon få en uppläxning av dig – då, som någon tidigare skrev, polisen förmodligen tyvärr har annat för sig.
TACK!
Du berör! Rätt i hjärtat… Precis vad jag själv önskar att jag kan skriva när jag möter sådana idioter i trafiken. Jag har själv en dotter på drygt 1år. Att ha henne i bilen är att köra runt med det allra värdefullaste och dyrabara som finns… Det gör ont i hela kroppen när jag funderar på vad som kan hända… *stor stjärna i kanten för hur du skriver*
Tänkvärt, läsvärt och minnesvärt. Tack!
Underbart bra skrivet!!! Har själv en 11mån pojke hemma och vet hur du känner! Hoppas att damen i fråga läser detta och ångrar sig bittert samt att det ger en tankeställare till att fartdårar och stressade bilister!!!
Tack för underbart skriven text med viktigt budskap!! Lägger din blogg bland favoriter nu för det är en fröjd att läsa välformulerade meningar! Hoppas du slipper mer fartdårar. Kram!
Detta borde hamnat på löpsedlarna å mittuppslaget!!! Detta är ett ämne som borde diskuteras! Med värme och känsla, så otroligt vackert. Du satte ord på alla känslor. Hoppas din fru är en stolt fru, hoppas din son får läsa detta nån gång å jag HOPPAS framförallt att den där jubelåsnan som körde läser detta och kanske TÄNKER nästa gång hon sätter sig bakom ratten!!! Åh va jag önskar att alla dessa fartdårar som tror dom äger vägen får läsa detta!! Tack Fredrik!!!!
Bara att hoppas att hon och övriga gelikar läst/er detta fantastiska inlägg.
Tack o lov att inte det oöverstigligt ofattbara tragiska inträffade. Att du hade sinnesnärvaro när hon körde som en dåre.
Fantastikt skrivet! Hoppas att hon läser det och får sig en tankeställare. Det är en underbar känsla att ha barn och det är inte alla förunnat att få känna den känslan och du beskriver den helt fantastiskt.
Jättefint! Berörande och träffsäkert. En otroligt kreativ och vacker vinkel att angripa problemet ifrån! Grattis… du verka bli superstjärna på denna. ”Barfota i bröstet”, så rätt skrivet. Det är PRECIS så det känns.
@Mikael, 07 juli 2011 23.10:
Lätt att se dig med armarna i kors, nöjt läsande din egna självgoda kommentar för 10:e gången. Spotta ut snusen och gå och lägg dig gobbe…
Herregud Fredrik, så bra skrivet!! Jag har upplevt känslan av små barn som har sovit på mitt bröst, har upplevt känslan av många underbara skratt från både mina 5 barn och mina underbara 4 barnbarn, har alltid varit så försiktig när de har varit med mig i bilen eller, för den sakens skull, var de än varit med mig, för bara tanken på att förlora någon av dem gör mig knäckt! Tänk att vissa människor skall ha så bråttom, de tjänar ju inte mer än några sekunder i slutändan. Och de riskerar så oerhört mycket både för sig själva och för alla andra oskyldiga som finns ute på vägarna!! Tänk om alla kunde ta det lugnt, njuta av livet och tänka lite mer på sina medmänniskor istället för att alltid jäkta fram i tillvaron.
Tack för ett mycket gripande budskap, fortsätt ta väl hand om dig och din familj, och njut i fulla drag av din son. Tiden går så fort.
Underbart utvalda ord! Och väldigt bra skrivet. Många idioter finns det gott om. Men man kan ju undra vad som är viktigt för vissa människor….Möten, jobbet…eller livet!? Ps…till denne DAVID: hur i hellskotta kan du säga så!?
att barn inte har nåt i trafiken att göra….man kan ju undra hur gammal du e igentligen!? Ds. ursäkta mej Fredrik…
En mycket fin beskrivning av inte alltför sällan idiotiskt körande. Det här fenomenet att köra alltför nära tyder på att förarna som gör det saknar kunskap om reaktionstid och hur långt de hinner med bilen innan de nått bromspedalen.
Man skall ju anpassa hastigheten till omständigheterna.Halt väglag, regnigt eller andra situationer.
En generell regel.
Jag brukar släppa gasen och få ned hastigheten så att avståndet till bakomliggande inkompetenta förare och bil blir säkrare. Det brukar hjälpa, men inte alltid.
Ett mycket bra inlägg av Fredrik.
Här sitter jag. 36 år gammal gubbe med tårar ner för kinderna. Jag förstår precis dina känslor, din önskan om att få andra att förstå. Detta är jag. Precis så här känner jag när jag sitter bakom ratten på väg till eller från dagis.
Åh, himla fint skrivet. Fastän jag inte har några egna så är barn bland det finaste som finns. Men. Jag kan inte alltid förstå det där med att barn alltid är det viktigaste. Jag är med på att de är oskyldiga och helt nya i den här världen, men ibland glömmer man bort att alla är människor. Du är någons pappa, jag är någons flickvän, en annans bästa vän, någons dotter. Alla är någon och alla förtjänar att få leva lika mycket. Jag tycker man ska köra försiktigt för att det är lika ledsamt att behöva växa upp utan någon man älskar oavsett ”typ” av människa. Kram!
Helt UNDERBART skrivet!!
Helt underbart skrivet.
Arbetar som servicetekniker och kör mycket i mitt jobb .Satt och lyssnade på Radio malmöhus här om dagen och då körde dom en grej om du är dagens nyhet. just då handlade om att sträcka ut handen när man svänger med cykel.
Tjejen som var med då sa det hade varit mycket trevligare om alla människor respektera varandra och tog hänsyn i trafiken.
Ha det så bra och ta vara på varje minut
Helt underbart skrivet!! Det e mycket dumheter man har för sig innan man blir förälder och inser att man inte är odödlig, och alla ”tänk om”??!! Hoppas att du trots allt fick reg# och kan skicka personligt till föraren.. Visst e det underbart att va förälder…?
Amazing! helt underbart att läsa det du skriver!
Ja just det, ett tips till alla er som förstår, om någon har mer bråttom än er så gör det smidigaste för alla inblandade, släpp på gasen (stanna om nödvändigt, ni har ju ändå inte så bråttom), håll åt sidan och släpp förbi bakomvarande, till och med på enfiligt vid vajerräcke finns utrymme att hålla åt om någon verkar ha riktigt bråttom. Troligen räddar det flera liv än någon av åtgärderna ”blinka med bromslampan”, ”se till att alla håller min takt” och favoriten ”åk mitt i vägbanan och låtsas sakna koll bakåt”…
ja, jäklar i min lilla låda vad den bruden måtte skämmas om hon ser detta!Och Gud vad vackert du beskriver din ljuvliga lille son! Kram på Er hela familjen!!
Så sanna ord…..keep up the good work :0)
Jag vill bara säja att din pojke har värdens bästa pappa.
Ta väl hand om honom och hans mamma <3
Från Emma Elin Max & Felix mormor
Väldigt fint skrivet! Om inte kvinnan det gällde läste det kan man i alla fall hoppas att andra stressade människor gjorde det och fick en tankeställare…
Du har precis satt ord på några av de starkaste känslorna som finns. Tack! Det är något av det finaste och mest skrämmande jag läst.
Jag har tre söner, två av dem är i samma ålder som din son, en är tre månader. Alla tre ligger här intill och sover, minstingen skrattade precis högt i sömnen, och blotta tanken på att något skulle hända dem ger mig kramp i hjärtat. Ibland vill jag bara stoppa in dem i magen igen så jag vet var jag har dem, men det hade väl blivit otympligt…
Fantastiskt skrivet! Första gången jag läser din blogg….fick ett tips på FB. Har självklart delat med mig!
Keep up the good work, man!
//M
Tankeväckande. Kör själv ofta alldeles för fort, men bilföraren som du skriver om verkar ju helt ha tappat omdömet.
Så här vill nog alla kunna skriva och i ord berätta vad deras barn m.m.betyder för oss.Jag körde själv sträckan kungens kurva och Täby idag och herregud säger jag bara:(:(:(Vilka idioter vi har på vägarna.Jag bryr mej inte om om dom själva far illa men tyvärr drabbar det oftast oskyldiga människor och hur ska man orka med ett liv där man förlorat sitt barn då en idiot har kört som en galning utan förstånd?????Fredrik:du har i ord beskrivit din otroliga kärlek till ditt barn och man kan läsa mellan raderna hur det hade varit om du förlorat ditt barn pga.en idiot som inte har på vägarna att göra.Tur att det inte hände en olycka.Kram Fredrik.
skit bra skrivet hoppas inget hände honom o jag önskade att det va fler än du som tänkte så o inte som idioten som körde om dig heja dig o hälsa din fru o son så mycket. hälsningar en försiktig mamma till 4 underbara barn
Så himla fint och fantastiskt skrivet, blev väldigt rörd när jag läste detta.
Jag kan bara instämma med alla de som säger att du verkligen kan uttrycka dig i ord… Jätte bra skrivet och på alla vis har du sååå rätt.
Man kan omöjligt ha så bråttom och verkligen inte tjäna så mycket tid att det är värt att göra ”tok-omkörningar”…
Önskar att alla med körkort kunde tänka lite längre i såna situationer.
Tack
Fler webkameror på rätt ställen,åkte mellan jönköping o skara på en liten väg ,kan det varit 10 kameror med 5km avstånd ?? Resurs slöseri!!Hoppas dom får fast blondie på väg till frissan!!
Bäst någonsin. Trafikverket borde betala mycket för det du skrev. Tack och ha det bäst.
Tack Fredrik! Underbart bra skrivet.
Trafik-SÄKERHETS-verket ska det va´.
Tungt..
Den siste är inte född ännu, de märker man på hojen! Kör inte för dig själv, kör för alla andra.
Klockrent inlägg och TACK OCH LOV att det gick bra. Trots allt. Jag tror varenda förälder kan känna igen sig i dina ord!!
Så fruktansvärt bra skrivet. Dina ord berör ända in i hjärteroten!
Cred!
Att sätta ord på känslor som du gjort här kräver talang.Du ser ordet o låter ordet se dina inre känslor . Det va första gången för här hos dig men jag ska titta till dig ibland.
så sant, hämskt hur folk kör här i världen. har själv inget körkort då ja har två år kvar innan ja får ta de. men jag bestämde mig redan för när jag va liten att jag aldrig kommer köra om nån ifall det inte är en sån fil för de händer så sjukt hämska saker, och skulle aldrig kunna leva med om de skulle hända en olycka. speciellt inte om de kostar liv, speciellt inte ett barns liv….
Kanonbra skrivet. Omkörd av ”Gröna Faran”. Illa.
Fantastiskt bra skrivet. Jag är själv både farfar och morfar, så jag kan känna igen mig.
Jag var ut för en liknande sak, med en bil som rammade min vänstra sida, men ej stannade. Föraren så berusad ut. Jag tog reg.numret och ringde polisen direkt. Där tyckte dom att det var bra, för dom kunde se direkt vem personen var i detta fall och vad jag förstod då, så var han lite av en ”kändis” hos polisen. Om vi alla gör så, så kan nog polisen kolla upp dessa bilförare
Fredrik, detta är banne mig något av det bästa jag läst på länge. Du ska veta att jag läser med ytterst kritiska ögon och är väldigt kinkig när det gäller vårt skrivna språk. Men nu står jag upp och applåderar! Helt underbart!
Wow!
Helt fantastisk skrivet! *tummen upp upp upp*
Vilken skribent du är! Det är så här man klär av en idiot på det mest raffinerade sätt.
Jag är farfar sedan ett år, snart. Trollet sover hos oss och om två dagar har vi även ansvaret för att han ska sova över, utan mamma och pappa. Du kommer att vara med oss, antingen du vill eller inte. Fortsätt älska barn!
Bosse
Va med om en olycka i en rondell när jag var höggravid och trodde på allvar att mitt barn var skadat. Tackar gud ( om han finns ) varje dag för att hon finns och inte vart skadad.
Underbart skrivet av dig, känner mycket igen mig av dina känslor du har för din son som jag för min dotter.
Hon är lite lik din son, då hon gärna drar eller nyper sin pappa i bröstvårtan när han ska vakna och jag oftast får en klapp på kinden ( men inte alltid ) ibland vaknar jag av att hon försöker stoppa in sin napp i min mun…
Jag och min sambo har oxå många gånger blivit omkörda av IDIOTER så man tror att dem ska få med sig hela bilen av bara vinddraget i farten.
Man kan ju alltid önska att det ska bli bättring i trafiken men tyvärr så kommer det alltid att finnas fartdårar, men som sagt önska kan man alltid göra.
Helt underbart skrivet Fredrik! Jag är sexton år så jag vet inte hur det är att ha en son eller dotter än, men jag har en syster som jag älskar och beskyddar till 100% så jag kan bara tänka mig hur det kändes för dig. Man blir så upprörd när man läser vilka idioter till människor det finns. Ibland är dem inte ens värda att kallas för människor heller… Hoppas hon läser den här texten och lär sig en läxa! Ha de King!
Rakt i hjärtat!
Jag blir både full i skratt o djupt allvarlig när jag läste det du skrev. Är själv en otroligt stolt mamma till en blivande 6-åring, det enda barn jag får i det här livet o jag förstår hur du känner det, hur otroligt viktigt detta lilla liv är från första stund o hur man helt plötsligt ser saker ur nya perspektiv. Så mycket de ger en och vilken enorm sorg det vore om det hände något som skulle släcka denna lysande låga av livslust. Lycka till med din lille Nicholas, även de dagar då de är till salu för 1kr med prutmån
Så vackert skrivet. Jag har varken bil eller körkort själv men jag har barn och har drabbats av en dåre i trafiken men inte fortkörning, utan av en genare. Var ute å körde min äldsta tös på pulkan, både hon och jag hade reflex västar som blinkar men likt förbannat så körde hon upp på trottoaren precis i kurvan, jag reagerade snabbt och kastade upp tösen min i snödrivan och kände hur bilen strök mina ben. Chocken var enorm för både mig och tösen. Har delat med mig av ditt inlägg på FB som så många andra för jag tycker verkligen att de ska läsa detta, för som sagt helt underbart skrivet och berörande.
Ljus & Kärlek till dig och din familj!
Hade du inte haft fru och barn hade jag friat till dig, Fredrik. Den där känslan du beskriver när din son fnittrar, den kände jag med min lilla bebis-hund. (Till dig som skrev att du skulle få skit för att du jämförde din hund med ett barn – jag förstår vad du menar.) Han dog för nästan två veckor sedan, min lilla skrutt. Femton månader hann han bli. Jag vågar inte skaffa barn nu med tanke på hur ont det gjorde att förlora ett litet liv som inte ens jag satt till världen själv.
Din son har tur som har en pappa som dig. Jag hoppas innerligt att du visar honom lika mycket kärlek som syns i det här inlägget. Då kommer han att bli världens lyckligaste när han blir vuxen.
Fick en riktigt stor klump i magen av att läsa detta. Det var helt underbart vacker skrivet och otroligt berörande. Jag har själv varit en fartdåre men tänkte om och tänkte rätt när jag blev gravid.
Fredrik, du får aldrig sluta skriva.
Nu får det vara upp till oss läsare att sprida detta vidare och hoppas vi lyckas träffa några fartdårar mitt i hjärtat.
Vilken vacker och tänkvärd text. Jag ska genast gå in och lägga mig bredvid lilla underverket och snusa henne i nacken och åter igen vara lycklig att hon finns i våra liv!
Tack för en vacker text. Den ska jag skriva ut och klistra in i ”texter jag blir lycklig av”-boken jag har.
DU FÅR INTE SKRIVA SÅ HÄR NÄR JAG HAR PMS.
Jag önskar att varje människa haft ett så stort och fint hjärta till sitt/sina barn, som du har.
..Damnit, måste nog säga att jag älskar dina ord!
Nu blir jag imponerad, så lugn men ändå så ironisk…jag hade blivit fullständigt galen. Men jag hoppas som du att hon hann i tid till det där otroligt viktiga hon var på väg till och att hon läser ditt inlägg för det du säger stämmer på pricken. Var glad för livet och rusa inte igenom det som en racerbil…det vinner inte någon på allra minst den som har såååå bråttom.
Alltså, ni som beskriver ”följa hastighetsgränserna” som att djävlas eller sabotera för andra, hur tänker ni då? Är ni säkra på att ni inte vill ha medicin för det där?
Re: Benny
Hastighetsbegränsningarna finns av en anledning, kan man inte följa dessa skall man inte heller ha körkort.
30-50 områden finns oftast vid de trafikplatser som delas med fotgängare/cyklister/bilister. En fotgängare som blir påkörd i 30 km/h har en ganska bra chans att klara sig, ökar du hastigheten till 50km/h ökar risken för dödsfall och vid 70km/h är det ytterst liten chans att överleva en påkörning.
Planera bättre, kör i tid och visa hänsyn i trafiken.
däremot skall man inte för att provocera eller för att man är för rädd om sin last i bilen underskrida hastighetsbegränsningen heller, är det 50 bör man hålla 50, inte 40.
Gud vilken skrivtalang du har!
Och gud vilken tur att din lille pojke kan slå dig med klockan imorgon också.
Helt fantastiskt inlägg.
Det värsta är att jag känner igen mig lite i beskrivningen av kvinnan. Jag skulle förvisso aldrig äventyra någon annans liv genom att köra ”farligt”, men jag kan – på fullaste allvar – sitta och svära åt folk som håller hastighetsbegränsningarna. Jag är en idiot, och jag inser det nu. Jag har en ettåring själv…
TACK!
Äntligen någon som vågar ta ställning för det så simpla resonemanget.
”Jag respekterar hastighetsbegränsningar, det gör inte du. Hur kan det vara mitt problem?”
Jäklar så bra skrivet! Är själv mamma till en ettåring och känner varenda ord, fy fasen vad bra!
@ Göran och Receptionschefen: Jag har relativt nytaget körkort (dvs – jag pluggade teorin relativt nyligen) och samtidigt som du aldrig får överskrida hastighetsbegränsningen så finns det även regler för att du inte medvetet får blockera vägen för någon annan ÄVEN om det betyder att denna måste göra en vansinnesomkörning på en 30-väg, utanför en skola, mitt i en kurva (vilket hände mig häromdagen, JÄVLA IDIOT!). Sen håller jag med om att kör jag i 30 så får den bakom vänta på sin tur, men tyvärr måste jag ju flytta på mig så gott jag kan där utanför skolan. Minns att vi tog upp den här frågan på körskolan.
Men det är iallafall inte poängen med den här kommentaren, jag hade egentligen tänk säga att dels var det bra skrivet!
Utanför körskolan hade de en plansch med ett litet barn som leker med texten ”Det värsta du kan möta på vägen hem är inte polisen”. Nu var det en don’t drink and drive-affisch men det passar ju lika bra på vansinneskörning i övrigt, det värsta som kan hända är inte att du får blåsa, får böter eller blir av med lappen…
Känns som jag är lika kär i ditt barn som i mina egna efter den beskrivningen och jag är säker på att hon bara hade bråttom att hämta sina barn på dagis, hinna handla och rusa hem och få ihop allt innan ungarna hade skrikit sig till döds av svält. Hon hade nog pms också. Hade just denna kvinna läst din text hade hon nog fallit i tårar stora som golfbollar och bett om ursäkt för sitt idiotiska sätt att stressa på!
@ Receptionschefen: När jag pluggade teori sa de att 9 av 10 överlever att bli påkörd i 30km/h medan det bara är varannan som överlever att bli påkörd i 50km/h. Det är en jäkla skillnad, det om någon borde ju få folk att hålla 30 utanför skolor osv.
En enda sekund…
Det kan det ta.
En sekund då millimetrar är på din sida och din tur är med dig.
En sekund är vad det tar då millimetrarna inte är på din sida också. En sekund av ouppmärksamhet. Av otur eller olycka och sen kan det vara slut.
Svart.
Borta.
En sekund ger jag gärna mina med-trafikanter och hoppas att dom gör detsamma för mig.
En annan dag är det just en enda sekund som fattas och sen blir det inget mer…
Inte ens en sekund…
UNDERBART!! Du är en fena på att uttrycka dig!! Så ljuvlig läsning att jag ler med hela mig!
Jag vill skriva någon jättefin kommentar om denna underbara text, men det går inte. Jag är helt mållös.
Du är otroligt begåvad Fredrik.
Sluta aldrig skriva.
Angelica (om nu detta stämmer)!
Det var trevligt att hästen fölade och att de båda överlevde, men om du kört in i Fredriks bil – hur hade du känt då? Din egen bil paj och eventuellt skadat eller dödat någon i Fredriks bil. Du hade inte hunnit till hästen i tid (pga trasig bil, skador, invänta polis osv… samt ev ett otroligt dåligt samvete för att du skadat någon annan.
Hade det varit värt det?
Naturligtvis finns det tillfällen när man har otrolgit bråttom någonstans och ibland planerar man tiden dåligt. Frågan är då om medtrafikanterna ens ska riskera att få betala priset för det…?
Häst över människoliv… vilket skämt….
Såg en länk till Ditt inlägg här på facebook. Läste…och fick en klump i halsen, när Du på ett så beskrivande sätt förklarar hur skört ett liv kan vara.
Detta borde alla bilförare läsa varje morgon…
Kram till Dej och Din Guldklimp….han kan skatta sig lycklig som har en så fin Pappa som Dig!
Allt gott!
Nån ”Angelica Von Flensburg” hittar då inte jag på fejan och man får ju hoppas att en veterinär kan stava till sitt yrke, även om det är färskt…
Barn eller inte i bilen – tänk vad mycket bättre det skulle va om alla höll sig till trafikreglerna. Varför kör så många alldeles för fort? Minst 20 km över gränsen verkar vara ngn slags outtalad regel i trafiken. Jag blir vansinnig på det! Hur svårt kan det va, liksom?!?! Du har verkligen fått jättebra respons på ditt fina inlägg. Det glädjer mig. Önskar det var dessa personer man mötte i trafiken varje dag.
Du e sista skriket på Facebook. Och då är inlägget inte 12 timmar gammalt.
Väl skrivet. Hoppas kvinnan har läst det.
Angelica: Kanske borde även veterinärer ha en siren och blåljus på taket. Du får be om det från jobbet.
Skämt åsido, jag ska inte kasta sten i glashus. Skönt att Fredrik skriver så man får perspektiv, och skönt att det gick bra. Den här gången.
Herregud så bra skrivet!
Underbart.
En text man önskar att ALLA stressade pendlare läste.
Helt otroligt bra skrivet – finns INGA som helst ursäkter att köra som en idiot på något sätt (varesig man så groteskt överskrider hastighetsbegränsningar eller på annat sätt utsätter andra för fara). Sen att man aldrig ska förhindra trafikflöde på onödiga sätt (blockera omkörningar osv.) är en sak. Men för att verkligen poängtera det; det finns INGA SOM HELST ursäkter för kvinnans beteende i ovanstående historia.
Att utsätta andra för den fara man gör (jodå, det är skillnad på 100km/h och 70km/h, och tresekundersregeln gällande avstånd lär ha varit minuter bort i hennes fall) och potentiellt riskera andras liv är inget på något sätt du har rätten till, vad det än gäller.
Ligger själv upp till 10% över hastighetsbegränsningar stundtals (håller dock alltid avstånd, finns ingen ursäkt eller anledning för att ligga nära – dock givetvis inte heller att inte hålla hastigheten inom ramarna), men dessa skalas ner mer och mer, ju mer man tänker på det. Finns för många som kör som idioter och orsakar olyckor redan, man behöver ju inte bidra till det.
Åhmen, nu blir man ju jäääättenyfiken vad det var för kommentarer du tog bort. Inte sjysst
Fin text, om jag inte vart knappa barnet själv (nåja) så hade din text nog övertygat mig att bli gravid (efter det oundvikliga könsbytet…)
En person som har sååå lite sunt förnuft innanför pannbenet som den som körde den andre bilen verkar ha, skall inte ha något körkort längre.
Väldigt bra skrivet!!!
Den där sträckan känner jag igen, och tyvärr förfarandet med. Jag hade dock inget barn i bilen men jag blev ändå lika förvånad och förfärad. Vissa människor inser inte faran förrän efteråt, då är det bara att hoppas att det slutade med en singelolycka eller i bästa fall framför ögonen på en trafikpolis som vill engagera sig. Tills dess gäller det bara att själv vara observant och beredd på de mest otänkbara ”lösningarna” i trafiken.
Väldigt bra skrivet, även om det kanske inte når just den föraren så hoppas jag att andra kan ta till sig och fundera lite på sin körstil.
Så grymt bra skrivet………….
Så oerhört vackert du beskriver din kärlek till ditt barn och barnets mamma. Så fantastiskt vackert så man blir alldeles tårögd. Tårögd och ömhjärtad för att i nästa stund bli så arg att man nästan går sönder i bitar för att man förstår hur nära det faktiskt var och alltid kan vara när människor faktiskt inte förstår. För det är det jag försöker intala mig…att den här människan inte förstod
Wow… Sveriges motsvarighet till Sara Kay (spoken word poet). Otroligt rörande och starkt skrivet.
Sarah Kay skall det förstås vara… Kolla hennes TED-talk på YouTube om ni inte vet vem hon är. Fredrik har med detta bloginlägg visat att han spelar i samma liga…
Grymt bra skrivit …. Började gråta när jag läste det. Tack för en underbar text.
Wow Backman. Du har gjort det igen. Det här inlägget är en favvo nu tillsammans med ditt brev till din som på en av de äldre bloggarna.
Din son kommer en dag känna en enorm stolthet över att ha dig som sin pappa och när du hest och skrovligt säger ”I am your father” kommer han reagera tvärtom Luke och jubla högt. (jag vet dock inte varför du skulle säga så där)
Tack universum för att ingenting hände trots damens vårdslösa körning.
Jag förstår exakt hur du känner dig. Från en nybliven far till en annan.
Oerhört bra skrivet, förresten. Jag lägger till din blogg på RSS:
Min kommentar är ” <3 "
Helt perfekt skrivet! Jag har själv en son på 17 månader, och jag har alltid haft stor respekt för trafiken, så dina ord rörde mig oerhört mycket. Fortsätt protestera! Det är allt för få som bryr sig.
UNDERBART skrivet!! Och i bland förundras man över hur folk fick sina körkort.. Kör själv mycket , och varje dag… är det en eller två nära döden upplevelser, för att andra bilister inte visar hänsyn eller följer de regler vi har.. Så på dom bara…
Ha en underbar dag…
Jag delade det här UNDERBARA inlägget på Facebook (som jag i.o.f.s. gör ofta med dina inlägg) och det var ett gäng sen som spred vidare!! Helt fantastiskt skrivet, Fredrik!!
Usch hatar när folk ska ligga och stressa bakom en. Ibland verkar det som att folket får sina körkort ifrån corn flakes paketet.
Det var väldig Underbart skrivet. Det satte sig i hjärtat på en direkt. Precis så känner jag över min dotter.
Tack , dina ord berörde mej mer än någon påhittad annonskampanj ! Känns som du öppnat mina ögon , ja jag vill leva vidare med de mina omkring mig. Tack o kram till dej!
och förskollärares och mammas hjärta bultar för ett inlägg som detta. Fantastiskt!
Underbart skrivet, tyvärr så är denna kvinna inte ensam att bete sig ruttet i trafiken. Jag resonerar som så att man ska tänka, att 99% av de som är ute och åker samtidigt kan göra de mest idiotiska saker i trafiken
♥ Så oerhört vackert och tänkvärt! ♥ *snyftar*Och så otroligt skönt att ingenting hände med dig och din lille son.Har själv en son i exakt samma ålder som Nico + en fyraåring och jag är rädd varenda gång de ska ut i trafiken bland folk som kör som galningar. En gång blev bilen påkörd och tillknycklad på passagerarsidan fram men som tur var så hade maken inget barn i bilen där då. Damen som körde in i vår bil (som fick skrotas) tittade in utan svängde bara ut för hon var upptagen i mobilen. Skrämmande!
(tittade _INTE_ utan svängde) ska det förstås stå.
Vad är det för fel på människor.
Jag har kört yrkesmässigt i många år och har sett och hört mycket tok i trafiken och blivit inblandad själv nån enstaka gång och måste tyvärr säga att jag inte är förvånad.
Vart är samhället på väg när tiden är viktigare än att kanske överleva dagen.
Jag har själv fått bromsat med mina barn i bilen på grund av att människor i trafiken har så otroligt bråttom och gör idiotiska saker.
Otroligt bra artikel! Hoppas en del trafikanter tänker till nu iaf!
Så jävla bra skrivet! Önskar att man kunde uttrycka sig så, nu fick det bli en länkpost på FB istället.
Vilken jävla egoistisk skit-kärring!
Kul att du är och hälsar på i mina kvarter. Bor i Barkarby och det verkar som det finns gott om fartdårar på Skälbyvägen…många som dra på där…
Det bästa jag läst på mycket länge. Tyvärr tar djävulen tag i mig och jag får lust att slita ut hjärtat på kärringen.
trevligt att du var i mina hemtrakter
och jäklar vilket inlägg Fredrik, vilken känsla (och jag förstår känslan) Nu sitter jag som aldrig blir rörd av annat än mina nära och kära med blanka tårade ögon och bara ler! Du äger verkligen!
Du skriver så fantastiskt bra så jag ryser! Ett tydligare sätt att beskriva det helt absurda och riskfyllda i idiotkörning har jag aldrig läst! Bravo!!!
Mycket bra skrivet!
Jag länkar denna text om det är ok. Alla borde läsa detta!
Tack!
Mycket bra skrivet!
Tur att allt gick bra, jag sitter här med tårarna rinnande….. Tänk så mycket man älskar sina barn -allt annat bleknar.Det är då man inser vad som är viktigt här i livet.Bra skrivet du ÄGER verkligen. /Åsa S
Givetvis delat på FB. Givetvis delat till kollegor. Magiskt, fantastisk och sant. Det enda problemet är att jag läste det för en timme sedan och jag kan inte sluta gråta…. Jobbar på försäkringsbolag (med personskador till följd av trafik…) o ser tyvärr alltför ofta resultatet av ett sånt här körsätt. Det är lika tragiskt oavsett om det är trafikoffret el trafikförövaren som drabbas. Livet kan ta slut – o det kan gå fort!
Vackert och tankeväckande!
ta bil nr på såna där idioter
Förundras, ler och fäller en tår. Så fantastiskt skrivet!!!
Galet bra skrivet. Inte ett öga torrt. Tur att man kan skylla på hösnuva när man sitter och snörvlar på bussen …
Snubblade in här när en av mina vänner delat med sig av ditt inlägg på Fb, nu har jag gjort detsamma. Jag kan egentligen inte komma med något nytt, som inte andra har skrivet om det här inlägget.
Men det är fantastiskt skrivet och väldigt tänkvärt! Kan bara hoppas att det påverkar så att någon fartdåre i framtiden tar det lite lugnare. I få fall finns det kanske anledning till att folk kör som tokar men i de allra flesta fallen beror det bara på ren dumhet.
Så veckert och klokt! Jag blir rörd till tårar av dina ord.
Så klokt. Så vackert. Så sant. Jag tänker samma tankar flera gånger i veckan, när jag blir omkörd på 30-sträckor förbi skolor (passerar två sådana på väg mellan hemmet och jobbet). Många håller hastigheten. Fler gör det inte – och tycker dessutom att det är en strålande idé att köra om. ???
Herre gud vilken berättelse,jag fick gåshud på heeela kroppen,hjärtat värkte,ögonen fylldes av rårar,som till slut inte kunde vara kvar utan börja rinna.
Vilken underbar kärlek till ditt barn,jag blir så förbannad på människor som inte kan köra som dom blivit lärd.
Är sj försiktig i trafiken,men vad hjälper det,som du såg,finns rövhål där ute med nada vett i skallen..
Du é nog den underbaraste pappan den ungen kunnat få misstänker jag,för skiit vilka pappa känslor du gav oss läsare,men hans goa skratt,hur han väcker dig o mamman,hur det skuttar i ditt hjärta när du ser dom två du älskar mest dansar tillsammans,mm mm
ja gud nu kom tåren igen..
Mer av dej skulle finnas..
SROR KRAM TILL DEJ O DIN FAMILJ <3
Jag förstår din känslor.
Försök se det ur hennes synvinkel.
Hennes barn kanske hade råkat ut för en olycka och hon var på väg till sjukhuset ett förskolan där hennes barn satt gråtandes eller det kanske till och med låg i bilen.
Jag vet den gången det hände mig att förskolan ringde och sa att min 3åriga son råkat ut på en olycka. brandkåren och läkarbil var på väg så jag borde skynda mig.
Jag höll inte många hastighetsbegränsningar och tutade på alla som inte flyttade sig.
För som du säger, när det gäller ena barn så går man genom eld och vatten.
Jag säger inte att det är så i detta fallet men du får ha i tanken att det KAN vara så.
Jag önskar dig och din familj allt gott.
//Tvårbarnsmor
2 saker: 1: Dj**la kärring, vad kan vara så viktigt att man måste köra om någon i innerfil???
2: Som alltid så är du en mästare med ord. Du lyckas fånga den där känslan perfekt.
så vackert, trots allt. jag hoppas hon läser.
Vilken underbar människa du verkar vara. Ta vara på livet och familjen.
Underbart skrivet. Jag har delat på facebook. Jag hoppas att inte bara kvinnan läser utan att alla som kör bil läser och tänker till lite extra. Jag har aldrig varit så rädd för andra bilister som nu när jag åker med min lilla son på 6 månader. Alltför många kan inte bete sig i trafiken, det blir plötsligt så uppenbart när det största och viktigaste som hänt en sitter bredvid.
Herregud så bra skrivet.
fantastiskt bra skrivet! Har själv en 16 månaders tjej hemma och kärleken är bottenlös! Tack för en tankeväckande och vacker post!
Underbart skrivit av Dig. Och kan ju bara hålla med förgående talare, men OJ så FÖRBANNAD/RASANDE man blir på sånna förare/IDIOTER. Synd inte polisen var där och såg det hela och tog den j****ln
Måtte det gå bra för er vidare och att ni FÖR ALLTID SLIPPER sådana incidenter. Lycka till med livet som småbarnförälder. Delar det på fb, hoppas ok?, så flera kan få ta del av denna historien. Trevlig Fortsättning på en förhoppningsvis härlig sommar! /Ragnhild.
MAKE LOVE NOT WAR…
Tack för att du visade ordets makt. Med sådana som skriver som dig kommer världen till slut att komma till sans.
Mycket, mycket bra skrivet. Vi var just hela familjen med om en bilolycka då vårt framräck lossnade. Vi klarade oss alla med blotta förskräckelsen, men jo det får en verkligen att reflektera och vara extra försiktig i trafiken.
Helt fantastiskt skrivet av dig, tårarana trillade på mig när jag läser denna gripande text, och vreden över att denna kvinna kan vara så himla självisk och riskera andras liv gör mig mycket upprörd! Jag hoppas att hon (och ALLA andra som gör liknande!) läser detta och tar det åt sig!
Ha en bra sommar!
Annika
Detta är ju tyvärr inte helt ovanligt på våra vägar.. upplever dagligen superstressade bilister som slickar en i baken. När ska folk lära sig ? Man håller avstånd, hastighet och man blinkar när man ska svänga ! Hur svårt kan det va ?
Sköt om och älska din son, och sluta inte skriva , vad du än gör.Min egen son fyller 22 i aug och kommer hem från Amerika i morgon. Längtar efter min bebi.
Så oerhört fint skrivet om din son. Din text berörde mig väldigt mycket. Tack.
Man blir så förbannad… Har själv varit med om att faktiskt bli trängd av vägen på en 90-sträcka där det var fri sikt och inget möte. En liten röd sprotbil gjorde en formel 1-omkörning och precis i höjd med mig böjde han sig ner och tog ratten med sig åt höger. Jag hade att välja på att smälla med honom eller ta diket. Jag valde diket… Tack och lov var inte barnen med i bilen, jag var ensam. Klarade mig med lite blåmärken och en lindrig whiplash. Varför kan inte folk enkel matematik? Om man kör i 100 km/h istället för 90 km/h under 1 mil tjänar man några minuter max. MEn man hinner riskera MÅNGA liv på den sträckan…
Kan bara inte låta bli att undra… Varför lägga sig framför någon fartdåre. Varför inte bara köra in på en busshållplats, mötesplats eller parkering och släppa fram henne?
Har man med idioter att göra så måste man själv stå för förståndet.
Shit va bra du skriver! Fängslande! Jag har själv två barn, och skulle gått under om det hände dom något!!
Fantastiskt bra skrivet – man känner så om sina barn.
Hon som körde kan inte ha egna barn
Nasse till Nalle Puh:
”Hur stavar man kärlek”?
Nalle Puh svarar:
”Man stavar inte. Man känner den” ♥ ♥ ♥
Trevlig sommar
Anna-K
Mitt hjärta värker! Så bra skrivet!
Tack för dina ord!
// trogen läsare sen 3månader tillbaka och lite av ett fan skulle jag nog kunna säga! Louice
Skulle önska att kvinnan som körde bilen fick läsa detta, och kanske delge en kommentar! Intressant om en varningsklocka börjar ringa!!!
Du vet inte HUR rätt du har!/
Fan undrar vad vi har hastighets begränsningar och trafik regler för! Eftersom hon låg så nära memorerade du säkert bilnr och har säkert kollat det, hoppas hon skäms! Fortsätt älska din son på samma sätt så blir han en underbar person!
Så otroligt bra och vackert skrivet!
Jag kan inte skriva något här som ingen annan redan skrivit. Så många gapskratt och träffsäkerheter du levererat och som jag delat med arbetskamrater som en regelrätt ”Dagens…”. Och så kommer det här. Fortfarande träffsäkert, men istället för gapskratt blev det ostoppbara tårar.
Den lille i min mage, som ska titta ut i slutet av oktober, jag kommer ju känna exakt så för honom. Det är överväldigande.
Så klockrent skrivet Fredrik!
Vackert och träffsäkert!
Jättefint skrivet!! Önskar att berörd person läser detta och får sig en tankeställare, om inte annat så har du lyckats väcka många tankeställare hos oss andra, bra!
Vad underbart skrivet! Jag känner igen mig själv för 30-år sedan i din berättelse. Idag har jag hunnit bli både morfar och farfar 5 gånger. Det finns inget underbarare än att få träffa dessa små. Jag gör så gärna av med tiden och bensinpengarna för en tripp (i legal fart) mellan Norrköping och Skälby, för att få träffa tre av mina små änglar.
Har precis hittat din blogg och kommer att fortsätta följa den. Detta var den vackraste kärleksförklaring till ett barn jag nånsin har läst/sett. Tråkigt bara att det var en bedrövlig anledning att skriva den. Du har verkligen det skrivna ordets talang!! Kram
Sitter med tårar i ögonen och värk i bröstet. Väntar själv på vårt mirakel som ska titta fram om en månad & blir så arg och frustrerad över att det finns så egoistiska människor runt om oss! Kommer aldrig att förstå hur någon kan rättfärdiga detta beteende… Tack för en fantastisk artikel…ALLA borde läsa den! Ha en underbar sommar & en bamsekram till din son
Vilken text! Tack Fredrik för de välformulerade orden som går rakt in i hjärtat!
Tänkvärda ord som jag behöver i min stressade värld.
Bra att få en spark i baken så att jag tänker till…
För i bland går det bara för fort.
Ska väl inte behöva säga att det inte var jag som körde om dig men gör det ändå så det inte missuppfattas…
Fantastiska kärleksord till din familj.
Ditt brev gick rakt in i mammahjärtat.
Man kallar två kolliderade bilar för en ”olycka”, men en olycka är väl något man inte kan förutspå – något man inte menade skulle gå snett? Konstigt tycker jag.
Herregud va du är duktigt på att beskriva känslor med ord. Hoppas verkligen att personen i fråga läser detta och förhoppningsvis får sig en rejäl tankeställare. Det du skriver är så underbart vackert och precis så man känner för sina älskade barn.
Herregud vad jag grinar nu. Tack för denna text.
Härligt! Underbart skrivet! Önskar er all lycka med sonen och i trafiken. Nu är mina pojkar vuxna, men jag blir fortfarande glad när jag ser dem.
Jag kan förstå dig Fredrik men precis som du skriver. Du vet inget om henne. Kanske hade hon fått beskedet om att hennes son eller man skadats allvarligt och låg på sjukhus. Vem vet, det kanske rörde sig om minuter för henne att hinna dit. Då gör man nog rätt lätt dåraktiga saker utan att riktigt tänka. Man tänker på att hinna dit. Inget annat.
Tror jag även du skulle gjort.
Visst att folk är stressade i trafiken och vi får verkligen hoppas hon inte bara hade bråttom till jobbet!
Önskar dig en trevlig helg!
Håret reser sig! Exakt så är det man känner som mamma i trafiken när man har sitt lilla gryn med sig!
Extremt ödmjukt mot den andra trafikanten och desto mer du skrev, desto mer arg blev man… hur man nu kan bli det av dessa ödmjuka ord..
Jättefint!!!
Gud va bra skrivet.. Jag satt med klump i halsen, väldigt fint skrevet o en jävla idiot som kör om så fort o dessutom på insidan!.. Önskar er lycka!! Är själv mamma till två små barn o dem är mitt liv, mitt allt så jag förstår den känslan du har!
Fantastiskt skrivet. Och ni som skriker och skall hämnas på henne som körde bilen. Börja med att se över er egen bilkörning, det skall iaf jag göra.
Jag förstår inte hur nån kan köra så överhuvudtaget,inte ens för sitt eget barn skulle.eftersom att det är mindre chans att man kommer fram när man kör på detta sätt.
Jag är själv mamma till en liten ett årig dotter,skulle polisanmäla om jag omkörd på detta sätt.
Vilken underbar och fantastisk artikel! Alla som är föräldrar förstår exakt hur du menar och förmodligen de flesta andra också.
Och det är en nyttig tankeställare för alla! För vem har inte någon gång haft alldeles för bråttom, helt fokuserad på sitt, utan att tänka på vilka konsekvenser det kan få.
Detta var en mycket gripande text som jag kan relatera till! Jag har själv en 1,5 årig dotter, och jag kan inte mer än att hålla med om att folk kör illa och inte tänker på de kosekvenser som kan uppstå i en sådan situation! Det var bra att du skrev detta så att människor som den kvinnan kan förstå vad dom gör!
Tack för att du kan formulera med ord den kärlek vi föräldrar känner för våra små/stora barn. En tankeställare för alla i trafiken.Ha en skön sommar!
Tips i sådana här lägen kan vara att ringa polisen – vårdslöshet i trafik bör beivras. Har de lite att göra och befinner sig i närheten kan det hända att de åker på en sån grej.
Nå, finns det nån ”Angelica von Flensburg” i verkligheten, Fredrik?
Finns ej någon sådan i Sverige i alla fall, men det kan ju förstås vara ett alias för att inte få bilen sönderslagen av nån uppretad människa.
Det var väldigt fint skrivet och känslosamt. Men du ser inte från Golf förarens perspektiv. Kanske det var så att HON hade en 2 åring liggandes i baksätet och att hon hade väldigt bråttom med att komma till sjukhuset av någon orsak? När du ser att någon bakom dig uppenbarligen har väldigt bråttom så kan man faktiskt underlätta för den personen att komma fram. Vad orsakerna är varför den personen har bråttom har ju du ingen aning om.
Det är väldigt duktigt av dig att köra lagligt i trafiken, men det gör inte dig till en polis som ska bestämma hur andra ska köra bakom dig.
Nästa gång, om någon har bråttom och vill köra om och du ser det, lämna då lite plats och låt personen köra förbi.
Nästa gång kanske det är DU som sitter i den ”gröna golfen” och har bråttom till sjukhuset med din lille son… tänk på det..
Underbar text! Känner verkligen dina känslor. Har ibland sett såna vansinniga omkörningar och annat beteende i trafiken att man inte tror det man ser.
Önskar dig och din familj allt gott.
Christina
Otroligt bra skrivet och en härlig näsbränna till alla dårar ute i trafiken. Delat på fejjan så fler kan läsa!
Hej,
Jag vill inte på något sätt försvara kvinnan som låg och pressade bakom dig. Hon är oansvarig och bör bli av med sitt körkort.
Dock så händer det då och då att man träffar på idioter som henne i trafiken och det bästa sättet för dig att skydda dig och ditt barn tror jag helt enkelt är att på ett säkert sätt släppa förbi henne. Att benhårt hålla på sin rätt retar bara upp idioterna mer vilket leder till idiotiska omkörningar, dvs fler farliga situationer för dig och ditt barn.
Jag blir rörd över det vackra du skriver om/till ditt barn, känner känslan, har själv två barn, men blir störd över hur omdömeslöst vissa kör i trafiken!! Min dotter var med om en olycka när hon var två år som till största delen orsakades av en omdömeslös förare, det gick bra, hon klarade sig utan större fysiska skador, vilket jag är gränslöst tacksam över.
Men jag undrar vad som ska behövas för att de berörda ta sitt trafikförnuft tillfånga???
Ska nog fortsätta läsa lite på din sida…:-)
Jag sitter på jobbet och läste denna underbart vackra text och fick kämpa för att inte låta tårarna rinna. Vackert!
När jag läste Stig Dagermans ”att döda ett barn” så fick jag rysningar. Dels för att berättelsen var så stark, dels för att jag för första gången på allvar förstod att ord kan flytta berg. Jag har aldrig glömt den känslan, och jag har aldrig glömt berättelsen. jag tänker på den ofta när jag kör bil. Din text har berört mig på samma sätt. Du skriver fantastiskt bra och jag som du hoppas hon kom fram i tid. Tack för din text.
Här sitter jag med tårar i ögonen, tittar på min dotter som halvligger på soffans alla kuddar, det är en ny soffa och hon älskar alla kuddar. Varje natt kommer hon till oss och ska sova med oss och varje morgon så väcker hon oss med ett leende. Hon drar alltid sina fingrar genom mitt hår och på pappa ska det sparkas eller ligga på hans huvud. Gärna peta ögonen, sen har vi min son… som gärna ville väcka mig genom att försöka stoppa sin stortå i min näsa och skrek glatt MAMMA VAKNAAA…. hur kan man bli sur på det ???? Bara tanken att något skulle hända de pga en person är något jag ofta tänker på då jag själv har förlorat en bror i trafiken pga bussföraren hade inte tid att sätta handbromsen och bussen åker ner för backen och åkte helvilt på trottoaren där min bror satt och väntade på min mamma. Några sekunder….. allt som krävs för att förlora det bästa man har…
En riktig tankeställare.
En fröjd att läsa med ett djup som griper tag i ens inre! Tack!
Vad skall man säga…. Applåder och tårar
Vissa människor borde fan inte köra bil. Förstår inte hur de lyckas med att ta körkort.
Förövrigt så skriver du så fantastiskt jävla bra. Jämt. Helt otroligt!
WOW!!
Herregud vad känslorna sprudlade av dina ord. Fantastisk på att skriva o få fram dina o skapa en känsla!
Jag är själv två barnsfar o bla dina ord som beskriver känslan av sitt barns skratt, glädje o om väckningen på morgon fick mig att få ett kraftigt kändlosamt lyckorus som gav mig en tår i ögonvrån!
Vet knappt vad jag skriver nu eller vad jag ska skriva. Känner mig så berörd!
Och de idiotiska bilisterna… Jaa. De kan dra åt helvete!
Du är grym!
Spred länken vidare o allas svar var wow o att gråten satt i halsen!
Ha det gott!!
Underbart välskrivet och relevant för en nutid då människor säljer såväl sin (och andras) hälsa och livs kvalitet, som moral och etik, för en bättre placering i ‘the rat-race’
”Få människor upptäcker vid dödsögonblicket att de önskar att de jobbat mer övertid… Ta ut ‘pappa ledigheten’…”
Tårarna rinner det du skriver berör!! Hoppas verkligen att hon läser det här det skulle vara jätte intressant med en kommentar ifrån henne!!!
du förklarar med ord på så bra sätt hur vi andra föräldrar känner för våra underbara änglar i livet..
Otroligt bra skrivet.. Fångad utan andetag..
Tankeställaren till kvinnan alltså!!
Tack
Tack för det du har skrivit, det berörde mig otroligt djupt och fick mig en tankeställare till att köra lugnare. Ha en underbar sommar med din älskade familj.
Vem vet, denna kvinna körde kanske ett av dessa ömtåliga barn till akuten, kanske med ett hjärtstopp eller andnöd. Vem vet. Men huvudsaken var ju att du körde i laglig hastighet och låg i rätt fil. Hälsa ditt barn.
Helt tagen! Underbart skrivit.. Hoppas att folk får sig en rejäl tankeställare.. Är tillsammans med en fartdåre och vi har 2 små barn på 1& 3 år tillsammans.. Och jag bär dagligen på en liten inre rädsla av att dom ska förlora sin far eller att han ska vålla skada till någon annan.. Vissa borde tyvärr inte ha körkort..
Magic words, be careful out there <3
Tänkvärda ord! Fantastiskt bra skrivet- gick direkt in i hjärtat på en superstolt morfar till tre barnbarn som vet exakt vad du menar!
Fredrik, se till att få läsa upp det där eller lägga det som en still-text i TV under bästa sändningstid!!
//C
tänk om alla läste detta, jag säger som ingmar tankvärda ord gick direkt till hjärtat kram ha de bra och njut av din undebare son anki
vet vad du vill komma, men vad vet vi om den andra föraren, inte mycket va kanske på väg för att träffa sin döende mor/son etc dom sist sekunderna dom är vid liv, varför inte underlätta o styrt lite åt sidan o släppt fram personen så hade inte sitvationen uppstått, eller hur? o med tanke på jag jobbar med krockade bilar, den där med 100km tim jämsides är irlevant, kommer inte skada din bil nämnvärt så din son skadas, men däremot chokas..
Bra sagt! Allt jag har o säga!!!
Helt underbar,så vackert skrivet så allvarsamt och samtidigt ,måste le lite, igenkännande. Många gånger önskar jag att jag hade en James-Bondbil när jag hamnar bland vettlösa bilförare, analfabeter, som varken kan läsa skyltar eller kan framföra ett fordon på ett säkert sätt.
Først: så utrolig vakkert skrevet!!!Tårene trillet og jeg vet akkurat hvilke følelser du har for din sønn. De samme som jeg har for min, og de er så dyrebare disse barna våre!
Og nei, hennes kjøring kan ikke forsvares med at kanskje hun hadde det travlet fordi hun skulle på sykehuset av ulike årsaker! Det er regler i trafikken, også i krisesituasjoner. Vi har dem i Norge, og dere har de helt sikkert i Sverige også. Ved en krisesituasjon, der ambulanse ikke kan komme som jo er det beste alternativet, så kjører man med nødblink på og signalisererr til øvrige trafikanter at her er det noe på gang. Det er forøvrig kun uttrykningskjøretøy under utrkning som har lov å bryte fartsgrensen, og disse sjåførene har god kjøretrening! Slik hasardiøs kjøring som denne skåføren fremviste satte jo bare evt egne bar i tillegg til andres barn, og andre trafikanter, i ytterligere fare!
Så tenk på dt dere som forsvarer en slk kjøring uten at dere selv kjenner historien.
Fantastiskt skrivet, välformulerat och tankvärt! Jag blev ledsen, glad och rörd över dina ord. Jag kör aldrig så illa som du beskrev den kvinnan, men jag tar åt mig och kommer att ta det medvetet lugnare i trafiken… för allas skull. Tack!!!
Tyvär händer sånt här dagligen och stundligen. Undrar hur dom tänker om dom alls gör det.
Jag blev rörd, på riktigt!
Jättefint skrivet…. men… jag tycker alltid det finns två sidor av varje historia, och i ärlighetens namn tycker jag nog att det hade varit så mycket lättare att bara släppa förbi den som har mer bråttom.
Det är otroligt mycket ”poliser” ute på vägarna nu i semestertider och de skapar väldigt många farliga omkörningar. Jag vet att jag kommer få skit för det och folk kommer att skrika att man minsann skall hålla sig till hastighetsgränserna, men faktum är ändå att den som kör mycket och har stor vara troligtvis kan köra fortare på en fin väg än den som inte kör annat än på semestern. Det gäller naturligtvis inte vid 30-sträckor, men ändå… Jag tycker ansvaret är delat.
Och som sagt, den som ligger bakom kan faktiskt vara på väg till någonting väldigt viktigt. Jag har aldrig hört om att man skulle slå på varningsblinkers för att ta sig förbi, det låter helt knäppt.
Alltså, ta inte själv på dig att uppfostra andra på vägen. Vill någon förbi så släpp förbi dem – det är säkrast för alla, faktiskt.
Sen får man väl hoppas att folk kör vettigt. Men det är inte alltid självklart att det är den som kör långsammast som kör bäst… trots allt.
Ge mig reg-numret.
Detta var något av det vackraste jag läst!
Vi håller alltid hastighetsgränsen o folk ligger ofta o nosar oss i röven för det. Helt otroligt vad sällan folk inser att det finns en gräns av en anledning. O att stressa innebär att du kommer fram kanske 5 min fortare. Alltså helt meningslöst att hetsa.
Min sambo var tidigare fartdåre, men med mig har han slutet köra så. Han förbereder sig för den dagen han blir far o är tacksam för cruise-control i bilen. Idag har han inga problem att göra ”saktare” – så länge vi kommer fram hela. O vad skönt att slippa ducka för fartkamrorna. Men om andra bara insåg detta…
Hade en erfarenhet nyligen med en buss som körde förbi mig på insidan i förmodligen 90+km/timme på en 70-väg och slängde sig framför mig då bussfilen tog slut. Enbart genom att jag tvärbromsade unvik jag krock och jag hade också min liten som som är i precis samma ålder i baksätet.
Klagomål till Västtrafik nonchalerades och jag hade givit upp om att ta det vidare, men efter att ha läst detta känner jag för att pressa vidare för att det som du jar skrivit är PRECIS vad jag ville kommunicera till den bussföraren.
Tack för inspirationen.
Jag tycker definitivt att man skall kunna köra om varandra i trafiken, men att inte hålla rimliga avstånd till varandra före / efter (sväng inte tillbaka in för tidigt) omkörningen är förstås fel. Likaså att köra om på insidan i en bussfil, låter inte som något den andra föraren kan förvänta sig kommer hända (=större chans till trafikolycka).
Om man fick en krona varje gång man ser någon göra galna saker i trafiken vore man ju rätt tät vid det här laget…
fantastiska, tänkvärda ord! fina människa! det är sådana som du som gör livet värt att fortsätta hoppas och leva.
var rädda om varandra där ute!
Så oerhört bra skrivet…Du fick verkligen ner på papper.. det i ord som man har svårt att beskriva själv, hur man känner inför sitt barn o fartdårar…
Sitter med mina egna krokodiltårar rinnande nerför kinderna, och torkar frenetiskt snoret, för jag vill, nä-måste!!, bara skriva och TACKA för detta fantastiska meddelandet. Jag skiter i om just HON läser det här, men jag tänker posta det på min FB sida och hoppas det sprider sig så folk kan få sig en tankeställare. Min dotter, ett år, som framkallar för mig just de känslor du beskriver för din son, sitter just nu och tittar storögd på mina blöta kinder. Om någon hade varit så vårdslös med hennes liv som denna blondin var med din sons…fy fan. Och saken är att så fort man ger sig ut i trafiken så är det ju det. Hemskt!
Hoppas verkligen att det slår an en sträng hos de som kör så oförsiktigt och leker med våra och våra barns liv!
Förstår precis hur du känner och delar din uppfattning till fullo. Ser att det finns någon eller några som inte gör det men det finns väl ingen som helst anledning att riskera andras liv och välbefinnande till förmån för sig själv – eller?
Sköna ord Backman, sköna ord. Det är någonstans där i tanken, precis som du säger, man är när man släpper gaspedalen och glider ner till den hastighet som står på skylten. All kärlek till våra barn
Håller med alla tidigare kommentarer om att det var fantastiskt fint skrivet, innerligt och varmt.
Tyvärr finns såna som kvinnan i den gröna Golfen i överflöd ute i trafiken. Kör man enligt hastighetsbegränsningarna blir man inte populär.
Det var ta mej fan de vackraste jag läst…sen jag konfirmerades, som byrådirektören sa.
Så fint skrivet om ditt barn <3<3<3
Men den där stressade människan i Golfen………. Jag finner inte ord :'(
Otroligt vackert skrivet om något så allvarligt viktigt.
Gripande text. Har inga ord just nu.
@Brute
Nej att öka hastigheten är inte det smartaste. Det smartaste är att sänka hastigheten till 20 under. Dvs har du en människa bakom dig som inte har någon känsla för säkerhet så sänker du hastigheten till 50 på sjuttioväg, det är det enda sätt du kan se till att den inte kör på dig i hög hastighet. Dessutom kan de då köra om lätt så blir man av med dem och de kan åka och störa någon annan. Hög hastighet är sällan lösningen för att öka säkerheten när någon beter sig oansvarigt.
Hoppas att detta når fram till den hektiska kvinnan i golfen och till så många fler i trafiken som sätter barn och andra människor i fara var dag! Mycket läsvärt och skrivet med sån inlevelse att det gick rakt in i mitt hjärta! TACK!
….det där blir man tårögd av….. Var med om en liknande grej…med en BMW och Porsche i nån testosteronmätning med mig mellan…och 2 barnstolar…
UNDERBART!!
fantastiskt bra skrivet…hoppas föraren kommer att läsa det här !!!!!!!!!!!!!…man nlir så aaaarg o ledsen
Vackert. Hjärtat växte. Tårar i gonvrårna. Men leendet går från öra till öra. Vilken känga till kvinnan i andra bilen. Men behållingen är ändå kärleken du beskriver till ett barn. Så träffsäkert. Älskar morgonväckningen! Kärlek och skratt!
Tack för underbar läsning.
Din ord får mig att tänka till.. Alldeles för många kör ofta alldeles för fort och jag kan inte säga att jag inte ingått i den skaran någon gång, men dina ord fick mig verkligen att tänka till för kommande bilresor.. Tack! =)
Mycket bra skrivet! Jag har själv erfarenhet av en svår trafikolycka för 4år sedan som nästan kostade mig livet, det var inte mitt fel heller. Mötande bil gjorde vänstersväng.
Man får en annan syn på livet efter en sådan händelse och börjar ta tillvara på dagen på ett annat sätt.
Sluta stressa i trafiken och kör med ett leende på läpparna!
jag ryser. så j ä v l a bra
Helt fantastiskt skrivet! Ingen kunde sätta orden bättre i min mun över hur jag upplever människor som kör så varje dag
Man kan smsa regnumret till 72503, kostar 3 kr, där man får bilens registreringsuppgifter tillbaka på 2 sekunder. Sen söker man resten av uppgifterna på sms nr 118800. Annars ringer man 11414 till polisen och dom bistår gärna med telefonnummer till bilägaren.
Fantastiskt bra skrevet. Tårene renner….
Du kan verkligen konsten att hitta orden som beskriver kärleken till sitt barn och maktlösheten och ilskan man känner när folk beter sig som idioter i närheten av det värdefullaste man har.
det är så gör ont i magen.. jag har en ganska livlig fantasi och kände krocken .. som inte blev men kunde blivit..
hoppas att föraren läser detta och tänker till.. måste också säga din härliga beskrivning på eran son fick mig att le igenkännande..
Godmorgon, en bra text från om en tyvärr vanlig händlse nu för tiden. Min abarn är stora tonåringar, jag har lyckats skydda dem i alla år och vill fortsätta göra det, men trafiken har blivit livsfarlig för oss som vill köra lagligt. Det handlar inte alltid om mina barn men om alla andra runt om, trots allt har vi trafikregler att följa. Gillar därför trafiksäkerhetsverkets reklam de hade för ett tag sedan, där vi tackar den som kör lagligt och försiktigt så att de tokiga klarar sig. Jag går aldrig ut i sidan och riskerar min körning för att en idiot vill förbi mig, eller att jag riskerar böter. Inte i stan, stora landsvägar är annat.
Fortsätt köra safe alla ni därute, med eller utan barn, om mina barn inte är med i bilen när det smäller så blir de utan förälder istället! Inte bra det heller!
Följ trafikreglerna när du kör, har du bråttom, starta hemifrån tidigare, planera din väg och lägg in en utifallatt tid för rödlysen & trafik!
Hoppas att hon läser detta!!!! Mycket bra skrivit!
Hej Fredrik
Ibland bara måste jag läsa vissa inlägg och det här var just ett sådant.
Som förälder ryser jag i hela kroppen när man förstår vad som kunde ha hänt. Dessa underbara knyten som vi får följa med under livets gång. Jag vet inte man kanske ska vara tacksam över att man fått se sina barn växa upp från små gulliga ängla troll till tonåringar med egen vilja och tron om 9 liv och nu vuxna med eget liv. Men mina älskade barn kommer de alltid att vara.
Jag hoppas denna kvinna hade något som var brådskande i hennes liv.
Önskar dig och din familj en trevlig sommar.
från en tre barns mor.
Så bra skrivet! Hoppas att tjejen bakom ratten läser ditt inlägg och att hon tänker till ordentligt.
Alltså, jag blir verkligen jättejättejättejättejätteprovocerad av de som skriver att ”Jamen, hon kanske själv hade sin två-åring i baksätet och skulle till sjukhuset!” etc. Är det verkligen ett skäl att riskera ännu fler människors liv? Jag tycker inte det. Det finns ambulanser som kör sjuka människor till sjukhuset, de får köra fort, de har laglig rätt att göra det, samt blåljus och sirener som varnar andra människor. Jag vet inte om ni känner till detta, men det verkar inte så…
Kör man vårdslöst riskerar man ALLAS liv och risken finns att man över huvud taget inte kommer fram till sjukhuset med sitt lilla barn, åtminstone inte vid liv.
Förstår inte hur så många medvetet(?) kan missa en så bra poäng som Fredrik lägger fram här – att vi ska respektera varandra mer i trafiken.
I övrigt så finns det ingen ”Angelica von Flenbsurg” folkbokförd i det här landet…
wow!!
Vilken fin reflektion du delar med dig av.
Det var mitt i prick (i mitt hjärta).
Jag har varken körkort eller barn (34 år) och blev om möjligt ännu mer sugen på att få en egen bebis!
Du har helt klart nått fram till oss som läser detta och förmedlat faran med fortkörning och oaktsamhet i trafiken, och värdet av att vara förälder.
Tack för ett underbart och eftertänksamt inlägg.
Kramar och kärlek till dig och din familj <3
Stopp ett tag!!!
Alla ni som hyllar Fredriks blogg inlägg nu, har mi kanske funderat på VARFÖR denna kvinna hade så bråttom??
Kan det vara så att han kanske hade ett eget barn, som har förolyckats och kanske låg ensam på akutintaget och hon var på väg dit??
Har själv varit i den situationen, nämligen.
Varför, Fredrik, gick du inte till sidan och släppte förbi henne? Det skulle bara ha tagit 10-15 sekunder ectra, av din tid? Eller hade du bestämt dig för att vara en bromskloss i 4 km??
Tänk om det nu blev så att hennes barn, nu säger jag kanske, fick vara ensam extra länge för att du bromsade mamman?
Tänk på det nästa gång. Det kanske är du som hamnar i en sådan situation. Och hamnar bakom en annan människa, som resonerar likadant som dig.
Otroligt fint skrivet, har en storasyster som sitter i rullstol efter en trafikolycka varav två personer dog.
Oj, vad jag grinade när jag läste din vackra text! Men jag log även genom tårarna för jag har också en 1-åring hemma! Du skriver som en gud, jag får rysningar!! = )
for en fantastisk beskrivelse og for et flott blogginnlegg. jeg kjente det langt inn i kroppen og dine ord fikk meg til å tenke gjennom at jeg alt for ofte kjører fortere enn jeg burde:(
innlegget ditt fant jeg på facebook og alle burde lese dette;)
Det var den vackraste beskrivningen av ett barn jag läst på länge.
hittade detta efter en vän delat de på fb…
så grymt bra skrivet & jag tror att alla vi med barn fick en hård klump i halsen å blötare ögon!!!!!!!!!!!!!! du är grymt bra på att uttrycka dej…. ta hand om dej å din familj
kram från Göteborg!!!!!!!!!!!!
ps. jag delar detta på fb ds.
Mycket bra skrivet. Typisk trafik idiot.
/ Rickard
Så otroligt välskrivet och så underbara beskrivningar av all lycka ett litet barn innebär. Du har en ny läsare.
Kraftfullt!
Jag tycker oftast att det är män som ligger i bakluckan på en, men givetvis finns det kvinnor som saknar fantasi också. Om man lär sig flyga får man läsa ”human factor” som även innehåller hur vi reagerar på stress, uttrokning, hög höjd, alkohol med mera. Kanske dags för det ämnet på bilskolan också?
Michel Westerberg: Nej, jag anser att man kan ha bråttom och köra om på ett säkrare sätt – och såklart bättre hålla avstånd till framförvarande bil. Hon kommer ju inte fram fortare om hon krockar?
Svårt att avgöra om Fredrik hade chans att svänga åt sidan (in i bussfilen?), själv hade jag nog sänkt farten (=krocken blir inte lika våldsamt plus lättare för den bakom att köra om). Men visst hade jag blivit arg, det blir jag alltid när idioter kryper upp för nära bakom. Har redan blivit påkörd bakifrån en gång och vet hur ont det gör tyvärr..
åh herre gud. helt fantastiskt!
Det där var värt en minut eller så! Så himla bra skrivet och viktigt. Vi borde alla tänka på detta sätt för det är så lätt att se de andra bilarna som objekt och inte fordon där det sitte folk precis som du och jag. Tack!
PS … och varför inte införa en kontroll vartannat år av alla som vill fortsätta ha körkort? Läkare, samt visa att man fortfarande kan köra enligt reglerna. Klarar man det inte får man repetera momenten som gick snett med en bilskolelärare, eller förlora lappen, som i flyget. Det kunde ju undvika att man lägger sig till med ovanor genom åren. Jag är säkert inte perfekt själv, även om avstånd och hastighet tillhör det jag är noga med.
*applåderar* Så otroligt bra skrivet!!
Älskar ditt sätt att förklara din kärlek till din son! Hoppas kvinnan läser detta också..
Erik, 08 juli 2011 09.56
Du tänker som du stavar; impulsivt och ostrukturerat.
Så sant skrivet. Folk kör som idioter, vet inte hur många ggr det har kunnat slutat riktigt illa pga att folk har så jäkla bråttom överallt och inte tänker. Jag har inte körkort, men min man har. Vi har även två små pojkar, snart 3 år och en liten på 4 månader. Kan med handen på hjärtat säga att jag hellre går än att åker bil någonstans. Barne är et värdefullaste man har. Jag hoppas att den där kvinnan läser din blogg. Och att hon mår riktigt ruttet. Johanna
wow, under tiden ja läste satt ja å småfnissa, å hade samtigt tårarna i ögonvrån. Herrejisses, du kan dehär mä å förmedla!
Fantastiskt skrivet! Jag måste länka den på FB.
Fantastiskt bra och beörande skrivet!
@Frasse: Du har aldrig funderat på att det kan finnas en anledning till att det är 30-gräns på en del sträckor?
Underbart skriven text av en pappa med så mycket hjärta o engagemang! Man blir glad….
)
BRA Fredrik! Skönt att ni undkom oskadda både du & din lilla prins! Hoppas denna kvinna inte kör ihjäl någon annan bara
Kram & ha det bäst!
Sådana idioter som henne du beskriver här, dom ser jag till att dom får köra om mig så fort som möjligt mest pga att jag har en handikappad son i bilen och vill inte att han ELLER hans bror ska bli skadade eller bli sämre än vad han redan är! Sen får dom köra ihjäl någon annan eller sig själv precis när dom vill!!!!
Helt fantastiskt skrivet. Så på pricken. Om du ej skriver på heltid så gör det!
Hoppas att hon läser det.
Fin text! En liten fråga, han har precis lärt sig att gå och ska börja förskolan till hösten? Ganska sent om han är 6 år gammal och precis lärt sig gå.
Ha en fortsatt trevlig dag.
SÅ bra !! Blev alldeles tårögd.
Oj oj du är en såndär som inte flyttar dig för Poliser på utryckning heller va? För de ska ju inte köra för fort har du bestämt? Jävla fjant rent ut sagt. Om du hade haft vett o förnuft, glid lite åt sidan o släpp förbi bilen när du vet att denne har bråttom av skäl du absolut inte har någon aning om eller hur???????
Helt fantastiskt skrivet, både om hur det ser ut i trafiken varje dag, om den magiska och underbara gåvan att få ha ett litet barn, men också om hur stressat vi lever och att vi tappar distansen till vad som är viktigt.
Märkligt – i juni råkade jag ut för en stressad kvinna som körde EXAKT likadant, men i en röd Volkswagen Golf. Jag höll också hastighetsbegränsningarna + 5 km och hon hakade nästan fast i min dragkrok. Det var heldragen linje, staket och omkörningsförbud, så jag förstår inte riktigt vad hon tror att hon skulle vinna. När vi nådde 70-väg prejade hon mig och körde om på insidan, över heldragna streck… Jag hann inte ens gå ut åt sidan
Jag hade inte en ettåring i bilen, men tre tonårssöner. Och jag är precis lika rädd om dem i dag, som jag har när de ar ett år och satt i barnstol.
När jag håller hastighetsbegräsningarna brukar jag alltid hålla mig så långt åt höger som är möjligt, för att underlätta för dem som har mer bråttom.
Och du ”Frasse”, de som nästan kör över dem i bilen framför, är knappast de som ska till akuten…
Det var bland det bästa jag någonsin läst.
Alldeles underbart formulerat, sjufalt bättre än att gorma och skrika….om man har den diciplinen….själv skulle jag vilja hoppa på henne för all tid och evighet om hon gjort samma sak mot mina barn….moooorr!
Åh nu fick du mina tårar att rinna över…sitter på jobbet och läser och du berörde mig ända in i hjärtat! Vad fint skrivet och så sant! Underbart att läsa! Tack!
Så fantastiskt fint du beskriver känslor och undret i att uppleva sitt barn! Du har en fantastisk förmåga att sätta ord på kärleken och livet och din text kommer jag att minnas. Länge.
Vad gäller tokan i bilen så kan man konstatera att en del tycks behöva gå två år i varje klass även i körskolan. Hörde för ett par år sedan att var tionde – tionde! – förare kör påverkad! Jag kan bara hoppas att det inte är sant för det vore förskräckligt men kanske förklarar det föraren av den gröna bilens uppförande.
Om du har reg-numret så surfa till Traffis där du kan ge en känga och läsa andra som gjort det med
Helt fantastiskt skrivet och det träffar rakt i hjärtat! Ha en bra helg!
Vilka ord. Vilken kärlek. Fantastiskt.
Blev länkad hit…. fasen va bra o målande beskrivning av ett faderskap!!! Ja e väl ingen ängel i trafiken, men de här fick mig att fundera lite…..Tack!!!!
Hittade din blogg via en vän som länkade ett inlägg på FB för ett tag sen och du har givit mig många goda skratt! Inlägget idag är inte av samma kaliber utan ligger i en klass helt för sig själv. OUTSTANDING! Underbart! Så underbart för din son sen när han blir äldre att läsa detta och få se hur mycket hans pappa älskar honom.
Oavsett om nu kvinnan bakom är på väg mot eller med sitt eget älskade barn för vård eller att det hänt något så är det hon som måste ta ansvar för sitt sätt att köra. Det går ju inta att förvänta sig att man vet exakt varför folk kör som idioter i traffiken. Antingen är dom idioter eller så har det hänt något allvarligt. Men att folk ska behöva veja åt sidan för alla som på 30 och 50 väg vill köra förbi, ja det skulle nog bara skapa fler olyckor och mer lidande för barn och föräldrar.
Ring Polisen och förvarna att du kommer köra som en idiot och varför, på vilken väg och vart du ska så finns det ju en liten chans att detta går ut i etern via trafikradion. I bästa fall stoppar polisen dig och kör dig dit du ska men då med sirener och blåljus.
Att anse (som jag såg någon gjorde) att Fredrik inte tar ansvar för sitt beteende känns hyfsat märkligt efter denna text. Och är det någon som önskar och hoppas på att du hann till ditt älskade barn, är det nog Fredrik och alla vi andra som tycker att denna text är otroligt bra skriven.
Lycka åt alla barn och föräldrar som befinner sig på vägarna!!!
Jag tänker, vet vi varför hon hade bråttom? Hjälpte du henne genom att kanske köra åt sidan så att hon kunde komma iväg? Hon kanske hade bråttom till sin skatt? It goes both ways. Var och en vet sin anledning, hjälps åt istället!
måste bara säga tack. Tack för att jag fick gråta ögonen ur mig. Och tack för att du skriver så bra. Tack för att det finns killar som du.
Herregud du satte verkligen perspektiv på vad som är viktigt här i livet på ett fantastiskt vältaligt sätt! Bra skrivet!!! Hoppas många arroganta trafikdårar läser detta och får sig en tankeställare eller två.
Så otroligt bra skrivet!!! Är mållös och kommer nog också att lätta lite på gaspedalen i framtiden!!!
Säger som alla andra , helt underbar text . Det är nog överflödigt med kommentar kring hur denna kvinna körde ( även om hon hade ett akut läge ) man ska inte riskera andras liv ….hur som helst skriv en bok , jag köper den , vill läsa mer och mer .
Instämmer med föregående kommentarer. DU skriver fantastiskt bra. Tanken av att det alltid kommer finnas idioter stör mig.
Jag blir mörkrädd och håller med till tusen. Jag har en dotter på6 månader. Och jag är livrädd nästan varje gång jag kör bil både med henne i eller själv. Man är så otroligt rädd att något ska hända. Även om jag kör lagligt och vettigt så är det intre säkert att andra gör det.
Jag blir så arg, på sådana människor och jag har själv nästan vart med om en sådan grej på motorvägen, när gubben glömde titta i ”dödavinkeln” och bara körde ut emot mig och i baksätet sitter min dotter. Tuten slängde jag mig på och han blev nog lika rädd som jag var…
Väl skrivet, alla borde läsa detta innan de åker till jobbet och innan de åker hem från jobbet. Fan vad fel vi prioriterar!
Hamnade här pga en länk på FB och blev riktigt berörd av det du skrivit! Tyvärr så finns det många fartdårar som inte borde får cykla ens en gång!
Ta hand om din lille prins och var rädda om er!
TACK för den vackra tavlan!!
Du kan verkligen konsten att måla ord till en vacker tavla!! Nu gråter jag…
Har själv en son på 17 månader och får hjärtsnörp bara av tanken på att något skulle hända honom.
En stor kram till dig
Fantastisk skrevet! Ingenting er så viktig at man må kjøre så fort – ikke i dagens samfunn med mobil mm. Hvor mye vinner man på å kjøre så vanvittig fort?!
nemen fyyy ryser…. Fan vad fint skrivit om din son…, man får upp en bild av hur de lilla pyret ser ut
Kan tänka mig han är ett riktigt charm troll.
Har själv 2 barn en pojke på 4 o en flicka som är 1 år.
O ja den kärleken du beskriver till din son är såå fin.
Jag hade kollat hennes registreringsskylt om det hade gått, skrivit ut ditt underbara inlägg och skickat det till henne på posten =) Det finns tyvärr idioter överallt i världen och tyvärr sitter många av dem bakom ratten. Jag fattar inte varför folk har så oerhört bråttom jämt.
Förut när jag körde ifrån pendelparkeringen till vårat hem så körde jag en väg där de rekommenderar att man kör i max 30 eftersom det är fullt med hus efter vägen och i ALLA husen bor det yngre barn. Så jag vågar inte ens köra i 30 där. Och naturlkigtvis var det en kvinna som höll på att få en hjärtinfarkt av att jag inte körde i 100km/h genom området…. Hon försökte köra om flera gånger men eftersom det är farthinder förbi alla husen så gick det naturligtvis inte bra alls. När vi hade passerat dessa så trampade hon verkligen gasen i botten och körde om.
Hej alla!
Responsen på just det här inlägget har ju, som några av er noterat, varit över alla gränser och förväntningar. Det är förstås trevligt på alla sätt att så många engagerar sig, och jag är givetvis djupt tacksam för alla vänliga ord här i kommentarsfältet, på Twitter och i alla mejl jag har fått under dagen. Jag vill att ni ska veta det.
Men tyvärr har jag ingen möjlighet att hinna moderera alla de här kommentarerna. Den här bloggen har alltid eftersträvat en trevlig och sympatisk ton läsarna emellan, och med tanke på nivån på några av de kommentarer sajtens ansvariga och jag fått radera under förmiddagen är vi tyvärr i väldigt hög hastighet på väg mot ett helt annat och betydligt mindre sympatiskt klimat. Det har önskats livet ur folk till både höger och vänster (och det är givetvis lika illa oavsett om man önskar livet ur mig eller kvinnan i den gröna Golfen, det tror jag att de flesta av oss förstår), och det börjar helt enkelt bli lite för aggressivt för att vara hanterbart.
Jag har som sagt inte tid att moderera allt, och avgöra vad som går över gränsen och inte åt det ena eller det andra hållet. Därför stänger jag kommentarsfältet på det här inlägget helt och hållet nu.
TACK alla ni som kommenterat! Och till de av er som fick kommentarer raderade och känner att det är orättvist: Mina ursäkter. Titta gärna in på bloggfikat på torsdagar 20.00 här i bloggen, så pratar vi mer.
(I övriga inlägg går det förstås bra att kommentera som vanligt.)
/Fredrik