Min kontorskollega N och jag ska flytta några saker från kontoret. Han står i entrén medan jag går och hämtar bilen.
N: Varför tog det så lång tid?
Jag: Äh…jag tog fel väg bara.
N: (Obeskrivligt skeptiskt) Du tog fel väg?
Jag: Ja, jag svängde fel.
N: Du stod parkerad ett och ett halvt kvarter härifrån. Du har varit borta i 35 minuter.
Jag: Ja, men jag skulle ta en annan väg, och sen var det enkelriktat där. Och då fick jag backa. Och så backade jag lite för långt. Men så tänkte jag att jag kunde köra ner på en annan gata istället för den jag brukar, för det borde ju bli samma sak. Men det blev det inte.
N: (Som om orden åkte rutschbana ut ur munnen på honom sittandes på rakblad) Så du stod parkerad ett och halvt kvarter härifrån…och körde VILSE på vägen tillbaka?
Jag: Ja…jo…så kan man kanske se det. Men det är fan inte så jävla lätt att köra bil i den här stan! Jag är för fan inte uppväxt här! Det finns för fan typ en sexvägskorsning där borta som har sammanlagt typ 10 filer, hur i helvete ska man förväntas hitta ut ur den?
(Tystnad. Blicken från N som om jag precis förklarat att jag inte kunde sätta igång min dator eftersom jag inte hittade veven.)
Jag: (Harklar mig) Jag kanske behöver en ny GPS så att jag ka…
N: Du behöver en jävla sherpa, det är vad du behöver! Ge hit bilnycklarna nu.
Jag: Men det är ju min bi…
N: Ge hit dem säger jag!
Brukar du också (oavsett hur du kör) hamna i en tunnel för att sedan komma upp vid tegelbacken (om och om igen)? Eller är det bara jag?
Ha, Det finns faktiskt en bra förklaring på detta. Stockholm är byggt för vänstertrafik och vid omläggningen till högertrafik löste man det genom att göra hälften av alla smågator enkelriktade. Det finns en myt om att det någonstans bakom kulturhuset ska finnas en enkelriktad tur man inte kommer ut ifrån det är kanske den du hittat David?
David: ALLTID! Vad är grejen med den där jävla Tegelbacken?
Maxi: Det förklarar ju en hel del. Bland annat varför stockholmare kör som metadonmissbrukare. (Det finns för övrigt en sån där enkelriktad heveteslabyrint på Södermalm också, och en i Solna, och flera stycken på Östermalm. Och några på Kungsholmen. Och åtminstone en på vägen till Södertälje.)
David: Den där tunneln känner jag igen, men jag brukade hamna på Centralbron istället. Kom dåligt överens med vägarna kring Gallerian
Fredrik: Har full förståelse för dig även om jag skrattar gott! Att som utböling köra i Stockholm är lite som att äta mat med pinnar, det kan se bra ut när man bara sitter där men sen, vid minsta aktivitet, så skiter det sig.
Fredrik:
Du låter som en man som heter Ove när du sitter bakom ratten.
Ni har just beskrivit min första punkt på listan ”Varför jag älskar att bo i GÖTEBORG!” (uttalas med bred dialekt typ Albert och Herbert)
Det är därför riktiga stockholmare inte har körkort
I Göteborg hamnar man ju på Hisingen hur man än gör/kör!
Eller så är man lantisen som flyttade hit, tvingades skjutsa runt sin late killkompis, och sen tvärvägrar att köra i Stockholm för det går åt HELVETE varje gång.
Kompisen tror nu att jag är sådär usel på att köra bil jämt.
Julia; Ja, för här har vi istället plåtschabrak i 36tons-klassen som åker omkring i centrala stan och inte kan bromsa!
No way: Det är därför man bor på Hisingen, så kommer man hem varje gång!
Julia: Ja, Göteborg är ju eoner av enkelhet att köra i
…..med en kavalkad av enkelriktat och spårvagnar.
Ja, det får väl vara bögarnas fel det också.
Telefonkonversation, hotellreception i Göteborg:
Gäst: Vad är adressen till hotellet?
Receptionist: Kör du bil? Och i så fall, vilken väg kommer ni?
Gäst: Nä, jag har gps, jag behöver veta vilken adress jag ska skriva in?
R: Är gps:en ny?
Gäst: Nä, vad då?
R: har du nyligen uppdaterat den?
Gäst: Öhhh, va?
R: Ja, i Göteborg kör du inte efter gps. Alla enkelriktade gator ändrades igår.
Så därför frågar jag återigen, vilken väg kommer ni???
Göteborg ska man undvika punkt.
Ouch. Jag vet när jag är besegrad.
Maxi: Du menar säkert här:
http://www.hitta.se/LargeMap.aspx?z=1&mp=%3Cpts%3E%3Cpt%20x%3D%221628415%22%20y%3D%226581667%22%20i%3D%22images/map/counter/6.png%22%3E%3Ct%3E%28ny%20punkt%29St%E4ng%26lt%3Bbr%20/%26gt%3B%3C/t%3E%3C/pt%3E%3C/pts%3E
(Gå till gatuvy, vänd dig mot Hötorget till)
Sen måste jag bara säga angående ”jöttebååårj” att det ju är helt meningslöst att köra där, det går ju att gå genom stan på några minuter. Tro fan man alltid hamnar på Hisingen om man kör, man åker ju ur stan så fort man sätter sig i bilen!
Skåningar ska inte köra i Stockholm.
F: Helt rätt!! det är dalmasarna som ska köra ingen annan!
Tssss… Göteborg är lätt som en plätt att köra i… <3
Senast jag satt i en bil i Göteborg (ej som förare) fick vi i panik snedda över tre filer, köra mot gult och göra en ytterst olaglig usväng i en korsning. ”Busenkelt”?
Malin, jag förstår att det här kanske låter heeelt otänkbart, men ibland kan det faktiskt vara så att det är föraren det beror på….
Jag har aldrig varit med om att man *måste* snedda över filer, köra mot gult och göra olagliga u-svängar för att man ligger i fel fil på väg in i en korsning. Det korrekta är snarare att köra vidare och leta efter en möjlighet att köra tillbaka.
Men som sagt, alla är ju olika…
Kaka?
Jag satt i bak och läste kartan…
Jatack. Kaffe?
Kartan säger du.. då kanske du läser den som min fru brukar göra? I höjd med avfartsvägen som susar förbi på höger sida så tittar hon upp och säger ”där! där skulle vi åkt av..”
Ja, lite mjölk i tack.
Vanligtvis läser jag den upp och ner, gapar ”där ska vi av!” och fattar inte varför vi kom fel…
Hur mycket jag än älskar Göteborg så måste jag hålla med: Alltid detta Hisingen! Jag vill inte åka dit, jag vill åka till Dalarna.
Andereas: Det är mycket möjligt. Det är massor med år sen jag flyttade från tjockholm, och eftersom jag inte har något körkort så har jag aldrig kört inne i stan.
(Själva historien fick jag berättat för mig av en centralt boende inföding)
Men det är ju precis som Malmö! Tar man inte rätt avfart så hamnar man i Danmark!
Härliga kommentarer! Tack ni har gjort min kväll!
Victoria: Inte konstigt, du är ju redan i Danmark.
Victoria: Förutom den lilla detaljen att de har skyltar som i princip sriker ”OM DU INTE SKA TILL DANMARK SÅ SVÄNG AV NU FÖR FA-AN!”